Oto Kokpit

2021 Yeni Kasa Mercedes-Benz S Serisi (W223) Teknik Özellikleri – Donanımları – Fotoğrafları

Adblue iptali - Arıza tespit cihazı - Ecuemulators

Yedinci nesil Mercedes S serisi tanıtıldı. W223 kodlu yeni kasa S serisi üstün güvenlik sistemleri, yepyeni konfor elemanları ve başarı çekici tasarımla karşımıza çıktı. Lüks sedan sınıfın en özel modellerinden birisi olan bu aracı yakından tanıyalım.

2021 Yeni Kasa Mercedes-Benz S Serisi (W223)

Mercedes-Benz S Serisinin Tarihsel Süreci

F segmenti yani lüks sedan otomobillerin en üst noktası olan sınıfta yer alan Mercedes S serisi nin geçmişi 1954 yılına kadar dayanıyor. W180 kasa kodu ile Ponton modeline 1954 yılında start veren Alman devi, 4 kapılı lüks otomobilin ilk adımlarını bu araçla atmış oldu.

Fakat ilk nesil S serisi, 1972 yılında üretilen W116 kodlu versiyonla başladı. Ardından 1980 yılında benimde hayranı olduğum W126 kodlu kasa geldi. Zamanının şüphesiz en iyi araçlarından birisi olan W126 kasa Mercedes modellerinde yer alan donanımla hala günümüz orta lüks sedan otomobillerinde bulunmuyor.

1991 yılında Mercedes, insanoğlunun ömrü boyunca unutamayacağı W140 kasayı üretti. Üçüncü nesil S serisi tasarım, konfor, güvenlik bağlamında hayran duyulacak bir otomobil olmayı başardı. Alman üretici, tanıttığı her yeni nesil S serisinde çıtayı üstlere taşımayı sürdürdü.

2021 Yeni Kasa Mercedes-Benz S Serisi (W223) Özellikleri

1999 yılında gelen W220 kodlu dördüncü nesil S serisinde havalı süspansiyonlar, soğutmalı koltuklar gibi özellikleri de ilk kez sunmaya başladı. Hatta performans severler için S63 ve S65 AMG modellerini de MK4 S serisinde üretmeye başladı. Öyle ki 2003 yılında tanıtılan S65 modelinde 6.0 litrelik V12 çift turbo beslemeli 612 beygirlik motor kullanılmıştı. Yani Mercedes, zamanının en güçlü sedan otomobilini de MK4 ile üretmişti.

2006 yılında gelindiğinde W221 kodlu S serisi üretildi. Yine hayran duyurulacak bir araç karşımıza çıkmıştı. W221 ile gece görüş asistanı, çarpışma öncesi uyarı asistanı ve hibrit motor seçeneği geldi. Ayrıca yeni S65’in gücü de 621 beygire çıkarılmıştı.

2014 yılında uzaylılar tarafından üretildiğini düşündüğüm W222 kodlu altıncı nesil Mercedes S serisi tanıtıldı. Her anlamda kusursuz olan bu araç, güncel otomobil donanımlarının hepsini bünyesinde barındırmasıyla birlikte eşsiz bir sürüş deneyimi de sunuyor. Magic Body kontrol sistemi ile araç içerisindekileri mümkün olduğu kadar bozuk zeminle muhatap etmeyen bu araçta aktif güvenlik asistanları, üstün konfor elemanları ve birçok özelliğiyle kusursuz sürüş için 6 yıl boyunca hizmet etti. Hatta W222’nin coupe ve cabrio modelleri de S serisi adı altında kullanıcıya sunuldu.

Vee sıra artık W223 kodlu yeni kasa Mercedes S serisine geldi.

Elektrikli 2021 Yeni Mercedes-Benz S Serisi Özellikleri

2021 Yeni Kasa Mercedes-Benz S Serisinde Neler Değişti?

Araçtaki değişimlere ilk olarak teknik açıdan bakalım. Yeni Mercedes S serisi; 5210 mm uzunluğa, 3106 mm aks aralığına, 1954 mm genişliğe ve 1503 mm yükseklik değerlerine sahipken Long versiyonu ise 5320 mm uzunluğa ve 3206 mm aks aralığına sahip olup diğer değerlerinde farklılık barındırmıyor.

W222 ile kıyasladığımızda standart versiyona göre yeni S Serisi;
94 mm daha uzun,
71 mm aks mesafesi daha uzun,
55 mm daha geniş,
7 mm daha yüksek.

Long model de ise;
72 mm daha uzun,
41 mm aks mesafesi daha uzun.

2021 Yeni Mercedes-Benz S Serisi

Yeni Mercedes S serisinin tasarımı öznel değerler içereceği için bu konu hakkında fazla konuşmak istemiyorum. Kısaca dikkatimi çeken noktaları söyleyeyim. Aracın genel hatları gayet başarılı. S serisinin ihtişamı her alanda öne çıkıyor. Fakat arka tasarıma CLS’te alışamadım. Bu araca da o stop grubunun yakışmadığını düşünüyorum. Öte yandan Aston Martin modellerinde gördüğümüz gizli kapı kolları bu araçta da kullanılması gayet başarılı olmuş.

2021 Yeni Kasa Mercedes-Benz S Serisinin Öne Çıkan Özellikleri

MBUX sisteminin geliştirildiği yeni S serisinde kullanıcı deneyimini üst noktaya taşıyan uygulamalara gidilmiş. Sürücünün dokunmatik kontrol paneli üzerindeki işlemlerini daha kolay ve güvenli yapması için özelleştirmeler yapılmış.

Sürücü, el hareketi ile sunroof perdesini açabiliyorken sesli komutla da birçok özelliği yönlendirebiliyor. Hatta arka koltuklar dahi sesli kontrolle yönlendirilebiliyor.

Patronların tercihi olan Mercedes S serisi bu yeni versiyonunda arka koltuklar oturanlara daha fazla mesai harcamış. Arka da bulunan ekranlar üzerinden şoföre istediğiniz konumu onun ekranına yönlendirebiliyorsunuz. Tabi sadece konum değil size gelen aramaları, şoförünüz arka ekrana aktarabiliyor ve özel görüşmeleri Mercedes’in kablosuz kulaklığını takarak yapabiliyorsunuz. Hatta istediğiniz müziği kendi ekranınızdan seçip araç içinde çalabiliyorsunuz. Buna ek olarak birçok farklı renkteki iç ambiyans aydınlatmasını aynı anda katıştırarak uygulayabiliyorsunuz.

2021 Yeni Kasa Mercedes S Serisi Head-UP

Artırılmış gerçeklik içeren Head-Up Display sistemine sahip olan bu araç, temel sürüş bilgileri ve birçok güvenlik uyarılarını aktif olarak yol üzerine üç boyutlu olarak yansıtıyor. Bu sistem 77 inçlik ekrana denk gelen yansıtma sağlıyor.

Geliştirilmiş sürüş asistanlarına ek olarak direksiyon başında uyudunuz ya da fenalaşıp kalp krizi geçirdiğinizi düşünelim. Yeni S serisi sizi defalarca uyarıyor. Eğer tepki alamazsa sol şeritte bile olsanız sinyalini verip sağ şeride geçiyor ve tamamen durup dörtlü flaşörleri yakarak yardım çağrısı oluşturuyor.

4WS yani manevra ile arka tekerlerinde ters açıda dönme özelliğine sahip olan yeni S serisinin 5 metrelik uzunluğu park yerlerinde harika dönüş çapı sunmasına imkan tanıyor.

Öte yandan araçtan inmeden önce aynaya bakıp inmeye çalıştığınız zaman yeni S serisi sizi yüksek sesle ve araç içi ışıklarıyla uyarıyor. Mercedes mühendisleri, kapınızı bile düşünmüş!

Olası yanal çarpma durumunda Audi A8 modeline benzer olarak yeni kasa S serisinde de güvenlik özelliği bulunuyor. Yan taraftan gelecek çarpışma halinde aktif süspansiyon sistemi anında harekete geçip aracı en yüksek konuma getiriyor.

Yeni Mercedes S serisinde yer alan hava yastıklarının içi bilinenin aksine önceden basılmış gazlarla değil ortam havasıyla patlıyor. Ayrıca yeni S serisi arka koltuklarda hava yastığı kullanan ilk otomobil oldu.

2021 Yeni Kasa Mercedes S Serisi

2021 Yeni Kasa Mercedes-Benz S Serisi (W223) Motor Seçenekleri

Yeni nesil S serisinde OM 656 kodlu altı silindirli dizel motor sunulmaya devam edecek.

Benzinli olarak M256 kodlu 3.0 litrelik altı silindirli benzinli motor S500 4MATIC olarak satışa sunulacak. 435 ps 520 nm tork güç üreten bu ünitede EQ Boost adlı şarj dinamosundan gücünü alan hafif hibrit sistemde 22 ps 250 nm tork gücü kısa süreyle sağlayarak hem ekonomi hemde performansı bir arada sunuyor.

Ayrıca V8 motora entegre edilmiş elektrikli sistemle şarj edilebilir hibrit motor seçeneklerine de 2021 yılından itibaren yer verilecek.

Tabi bunların yanı sıra S63’üç yenilenen yüzüne de yer verilmesi bekleniyor.

Sizlere bir müjdem var. Mercedes, 2021 yılından itibaren bu karoser üzerinden EQS adlı tamamen elektrikli versiyonunu da kullanıcıyla buluşturacak.

Genel hatlarıyla 2021 yeni kasa Mercedes-Benz S serisi hakkında aktaracağım bilgiler bu kadar. Aracın fiyatı ve diğer bilgileri paylaşıldığı zaman ek güncelleme yapacağım.

2021 Yeni Kasa Mercedes-Benz S Serisi (W223) Videoları

2021 Yeni Kasa Mercedes-Benz S Serisi (W223) Fotoğrafları

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.