Oto Kokpit

2019 Suzuki Jimny’nin AEB Sisteminde Ölümcül Hata

2019 Suzuki Jimny’nin AEB Sisteminde Ölümcül Hata

Araç sürüş güvenliği üzerine her geçen gün yepyeni özellikler geliştiriliyor. Bir zamanlar ESP popülerdi. Şimdilerde ise AEB (Autonomous Emergency Braking) adlı Otonom Acil Frenleme özelliği popüler ve yeni yollara çıkan birçok otomobilde kullanılmaya başlandı. 2019 Suzuki Jimny de bu özelliğe sahip. Fakat geçtiğimiz günlerde internete düşen bir video korkuttu. Aslında korkutmanın yanı sıra ciddi endişelerde taşıyan aracın yollara çıktığını söyleyebiliriz. Olayın detayları için yazının devamına geçelim.


2019 Suzuki Jimny AEB Sistemi Hatası

AEB adlı otonom acil frenleme özelliğinin amacı sürücünün dalgınlığına gelen durumlarda çarpışmayı önleme adına aracın otomatik fren yapar. 2019 Suzuki Jimny de bu özelliğe sahip. Fakat araçta ciddi bir hata var.

Şöyle ki CarAdvice.com ekibi yeni Jimny ile testteyken aracın yol dinamiklerini daha iyi anlama adına virajları sert dönüyor. Her ne oluyorsa bu dakikadan sonra başlıyor. Sistemdeki hatadan dolayı Otonom Acil Frenleme özelliği devreye girmiş gibi Jimny kesik kesik frenleme yapıp aracın yol dengesini bozuyor ve bir süre sonra kendiliğinden düzeliyor.

Euro NCAP’te 3 yıldızla ayrılan yeni Suzuki Jimny, güvenlik konusunda pek iyi olmadığının ilk sinyalini vermişti. Söz konusu sorundan sonra Suzuki yetkilileri hareket geçip araştırmalara başladı. Jimny için yazılımsal güncelleme yapılacağı belirtildi. Fakat bunu ne zaman olacağı konusunda net bilgi aktarılmadı.

Suzuki bu konuya derhal çözüm getirmeli. Evet, otomobil teknolojileri geliştikçe daha güvenli sürüş sunan araçlara sahip oluyoruz. Fakat yazılımsal sorunlardan dolayı “güvenlik” konusu önemini yitirebiliyor. Umarım Japon üretici bu sorunu en kısa sürede çözer.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }