2019 Gumpert Apollo Intensa Emozione Teknik Özellikleri ve Fiyatı Açıklandı


Almanların süper spor otomobil markası Apollo yeryüzüne yepyeni bir canavar getirdi. Bu aracın adı Gumpert Apollo Intensa Emozione. Sınırlı sayıda üretildi ve otomotiv mühendisliğinin sınırlarını zorlayan safkan yol canavarı olarak öne çıkıyor. Aracın en etkileyici özelliklerinden fiyatına kadar birçok detayı öğrendim. İşte detaylar…

Gumpert Apollo Intensa Emozione Teknik Özellikleri

2019 Gumpert Apollo Intensa Emozione adlı bu canavarı önce tanımlayalım. Yazımın başında belirttiğim üzere Apollo, Almanya Denkendorf merkezli olarak 2004 yılından beri faaliyet gösteren süper spor otomobil markasıdır. Birçok otomobil firması gibi milyonlarca araç satma amacı taşımazlar. Onların işi milyon liralık araçlar yapmaktır. Karşımızda duran araçta bu amacın en son ürünüdür. “Intensa Emozione” adını Yoğun Duygu olarak çevrilse de fotoğraflarına baktığımda çok daha fazlasını aldım. Kim bilir karşısında insan neler hisseder.

Gumpert Apollo Intensa Emozione Fiyatı

Peki neden bu kadar özel bir araç?
Boyuttan başlayayım. 2700 mm aks aralığına sahip Intensa Emozione, 5 metreden fazla uzunluğa sahip. Bu kadar büyük bir aracın ağır olmasını beklersiniz. Değil! 6.3 litrelik V12 motora karşın sadece 1250 kg. Bunda en büyük pay sahip çokça kullanılan karbon fiber malzeme oluyor. Hatta bir anekdot paylaşayım: “Karbon fiber monokok şasi üzerine temellendirilmiş bu hyper car’ın şasi ağırlığı sadece ama sadece 105 kilogram.” Ayrıca motor arkada olmasına karşın ağırlık dağılım oranı % 45-55.

Motora gelmem için sabırsızlanıyorsunuz. Daha fazla bekletmeyeyim. Bu Alman harikası, arka kısmında 6.3 litre V12 780 ps 760 nm tork güç üreten atmosferik benzinli motora sahip. Yani safkan bir araç, haram beygir yok! Vites kutusu 6 ileri çift kavramalı özel bir şanzımana emanet olup gücü dizginlemek için Brembo’nun yeni nesil karbon seramik fren sistemi görev yapıyor: Önler 6 pistonlu 380×34 çapında, arkalar ise 4 pistonlu 380×34 mm fren disklerine sahip. Hazır tekerlere kadar inmişken jantlara da değineyim. Gumpert Apollo Intensa Emozione modelinin önlerde 20 inç arkalarda ise 21 inç jantlar var ve bunlara önde 265/35 R20, arkada ise 325/30 R21 michelin sport cup2 lastikler eşlik ediyor.

Gumpert Apollo Intensa Emozione Şasisi

Gumpert Apollo Intensa Emozione, diğer süper sporlar gibi hafif ve güçlü olmasının yanı sıra motor sporları ve güncel üst seviye araçlardaki teknolojinin en önemli nimetlerinden faydalandırılmış. Mesela süspansiyonlar Comfort, Sport, Auto olmak üzere 3 farklı mod ile kontrol edilebiliyor. Bunun yanı sıra motordan 3 farklı sürüş seçeneği var: Wet, Sport, Track. Bunların açılımı ıslak zemin, spor ve yol modu. Dikkatimi çeken bir noktayı da aktarayım. Gumpert Apollo Intensa Emozione modelinin yaşam alanı daha doğrusu kokpiti hafiflik kurbanı olmamış. Evet, son derece sade tasarlanmış ama o ağır metal hissi yoktur. Yarış koltuklarının arasındaki iç ambiyans aydınlatması, başarılı grafiklere sahip dijital gösterge paneli, en önemli kontrol tuşlarının konumlandırıldığı sıra dışı direksiyon simidi, kokpitten kapı içlerine kadar süren deri işçiliğiyle bu araç üzerinde çok ama çok uğraşılmış.

Gumpert Apollo Intensa Emozione Kokpiti

Yeni Gumpert Apollo Intensa Emozione için güçlü, hafif ve çok özenilmiş olduğunu söyledik. Zaten tasarımı fotoğraflar anlatıyor. Mükemmel bir süper otomobil. Peki bunun değeri nedir? Avrupa için açıklanan fiyatı 2.3 milyon eurocuk. Türkiye fiyatını çokta merak etmemek. Çünkü sadece 10 adet ile satışı yapılacak. Çokta merak edenler için minimum 30 milyon TL değerinde olduğunu tahmini olarak belirteyim. Son olarak teknik verilere ve fotoğraflarına bakalım.

Gumpert Apollo Intensa Emozione Teknik Özellikleri
Motor: 6.3 litre V12 780 ps 760 nm tork
Şanzıman: 6 ileri otomatik şanzıman
Performans: 0-100 km/s: 2.7 saniye – Maksimum hız: 335 km/s
Boyut: Uzunluk / Yükseklik / Genişlik: 5066 mm / 1130 mm / 1995 mm
Yakıt Tankı: 100 litre
Boş Ağırlık: 1250 kg

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

9 − 8 =

Sayfa başına git