2018 Yeni Porsche Panamera Turbo Sport Turismo Teknik Özellikleri ve Fiyatı Açıklandı

otokokpit instagram

Porsche’nin F segmentindeki güçlü oyuncusu Panamera’nın yepyeni versiyonu olan Turismo tanıtılmıştı. Bu araca uzun süredir yer veremedim. Fakat bu yazımda yeni porsche panamera turbo sport turismo modelini ele alıp teknik özelliklerinden donanımına varana kadar birçok detayını aktaracağım. Hatta diğer Panamera modellerinden farkını da öğrenmiş olacağız. Başlayalım.

2018 Yeni Porsche Panamera Turbo Sport Turismo Özellikleri

Standart Panamera’dan farkı nedir?
İlk olarak “Turismo” kelimesinin sırrını çözelim. Yeni Porsche Panamera oldukça şık ve ilgi çekiciydi. Karşımıza “Sport Turismo” ile gelmesinin diğer versiyonuna göre farklar taşıması gerekliydi. Tasarım olarak arka alandaki fark ilk bakışta dikkatinizi çekmiştir. Fakat tek fark bu değil. 4+1 oturma düzeni olarak dizayn edilen ve daha kullanılabilir araç amacıyla üretilen bu otomobil, aynı güçteki Panamera’ya göre daha iyi değerler sunarken hacim olarak da daha fazlasını sahibiyle paylaşıyor. Mesela Panamera Turbo Executive versiyonu göre bu otomobil
150 mm daha kısa olarak üretilmesine karşın bagaj alanı olarak 20 litre fazlası var. Bunun dışında 65 kilogram daha hafif boş ağırlığa sahip olan Panamera Turbo Sport Turismo, genişlik ve yükseklikte fark barındırmıyor. Bu değerleri performansta ele alacak olursak standart panamera turbo’ya göre bu otomobil 0.1 saniye daha iyi 0-100 km/s hızlanması sunuyor. Hatta sport crono ile bu aralığı 3.6 saniye de tamamlıyor. Son hızda 2 km/s daha geride kalsa da 8.5 saniyelik 0-160 km/s hızlanması (sport crono paketle 8.2 saniye) ve 2.4 saniyelik 80-120 km/s hızlanması ara hızlanması, onun daha atik Porsche olduğunu gösteriyor. Kısaca en belirgin fark daha yaşanılabilir ve daha hızlı Panamera Turbo felsefesi olmuş. Birde donanımına bakalım.

Yeni Porsche Panamera Turbo Sport Turismo Teknik Özellikleri

Porsche Panamera Turbo Sport Turismo Donanımları
Söz konusu lüks otomobil, dört tekerden çekiş sistemi ve seramik kompozit fren diskleri ile geliyor. Böylece etkin yol tutuşu ve 541 beygir güçle baş edebilme imkanı kullanıcıya tanınıyor. 520 litre bagaj alanına sahip olduğundan az önce bahsetmiştim. 40 : 20 : 40 oranında katlanabilen arka koltuklarla bu alan 1390 litreye kadar çıkabiliyor. Premium otomobile göre gayet yeterli. Porsche Panamera Turbo Sport Turismo modelinde yeni 8 ileri PDK (Porsche Doppelkupplung) şanzımanı bulunuyor. Porsche Dinamik Şasi Kontrol (PDCC Sport), aktif süspansiyon sistemi, panoramik açılır cam tavan gibi özelliklerde cabası. Müzik derseniz 14 hoparlörlü 710 watt rms güce sahip BOSE ses sistemi opsiyon olarak alınabiliyor. Bu bana yetmez derseniz, 3D Surround özellikli 1455 watt rms güce sahip 21 hoparlörlü Burmester ses sistemi opsiyon listesinde sizi bekliyor. Eşsiz müzik deneyimi için bu ses sistemi şiddetle tavsiye ediliyor. Yeter ki paradan haber verin! Bunun dışında bilindik aktif sürüş asistanlarının hepsi yer alıyor. Teker teker saymama gerek yok sanırım. Bu arada jantları atladım. 20 ve 21 inç olmak üzere 11 farklı jant seçeneği alıcısını bekliyor. Yaşam alanında ise birbirinden farklı desen ve renkte deri koltuklar alınabiliyor. İsterseniz 14 yöne ayarlanabilir konfor koltuğu ya da 18 yöne ayarlanabilen adaptif spor koltuklarını seçebiliyorsunuz. Kısaca donanımları, F segmentindeki bir Porsche modeli için fazlasıyla yeterli seviyede sunuluyor.

Yeni Porsche Panamera Turbo Sport Turismo Fiyatı

Son olarak fiyatına değineyim. Panamera Turbo Sport Turismo fiyatı 158.604 euro olarak belirlenmiş. Tabi bu Almanya için geçerli olan fiyatlandırma. Türkiye fiyatı için tahminde bulunalacak olursam, güncel kurda 1.6 milyon TL’cik gibi bir rakam karşımıza çıkabilir. Aktaracaklarım bu kadar. Detaylı teknik verileri en sona sakladım. Onlara bir göz atıp fotoğraf galerisine geçelim.

Yeni Porsche Panamera Turbo Sport Turismo Donanımları

2018 Yeni Porsche Panamera Turbo Sport Turismo Teknik Özellikleri
Motor: 4.0 lt V8 550 PS 541 Beygir 770 nm tork (turbo benzinli)
Şanzıman: 8 ileri PDK
Performans: 0-100 km/s: 3.8 saniye – Maksimum hız: 304 km/s
Yakıt Tüketimi: Şehir içi / Şehir Dışı / Ortalama / Co2: 12.9 / 7.3 / 9.4 / 215 g/km
Boyut: Uzunluk / Yükseklik / Genişlik: 5049 mm / 1432 mm / 1937 mm
Bagaj Alanı: 520 litre
Yakıt Tankı: 90 litre
Boş Ağırlık: 2035 kg

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git