Oto Kokpit

2018 WRC Türkiye’nin Galibi Toyota Oldu

2018 WRC Türkiye’nin Galibi Toyota Oldu

Dünya ralli şampiyonası 8 yıl aradan sonra ilk defa ülkemizde yapıldı. Marmaris’te doğa ile iç içe enfes bir ortamda gerçekleşen Türkiye ayağının galibi Toyota GAZOO Racing takımı oldu. İşte detaylar…


2018 WRC Türkiye'nin Galibi

2018 WRC Türkiye Rallisinde galip gelen isim Ott Tanak oldu. Toyota GAZOO Racing takımı Yaris WRC aracı ile ilk iki sıranın sahibi oldu. OttTanak ve Jari MattiLatvala pilotlarının istikrarlı parkur bitirişleri Marmaris’te galibiyeti getirdi. Toyota’nın zaferiyle birlikte 2018 sezonunda ilk kez bir takım WRC’de genel klasmanda ilk 2 sırayı alırken, aynı zamanda aldığı puanlarla Üreticiler Şampiyonası’nın zirvesine yerleşti. 2017’de WRC’ye geri dönen Toyota, böylece şimdiye kadarki en başarılı sonuçlarını almış oldu.

Toyota Yaris WRC, tüm ralli boyunca sorunsuz bir performans ortaya koyarak dayanıklılığını bir kez daha gözler önüne serdi. Zorlu ve alışılmamış şartların, takımları ve otomobilleri zorladığı Marmaris Rallisi’nde Yaris WRC’nin performansı da ön plana çıktı.

Finlandiya ve Almanya Rallilerinin ardından Türkiye Rallisi’ni kazanarak arka arkaya 3 yarışın galibi olan Tanak, takım arkadaşı Latvala’nın 22.3 saniye önünde finişe ulaştı. Tanak üçüncü sıradaki rakibine 1 dakika 46.3 saniye fark atarak önemli bir başarıya imza atmış oldu. Toyota’nın üçüncü pilotu EsapekkaLappi ise, Cumartesi günü yoldan çıkarak aracına verdiği ağır hasar nedeniyle Pazar günkü etaplara katılamadı.

Bu sonuçlarla birlikte Toyota, toplamda 43 puan alarak 3 yarış kala 5 puan farkla Üreticiler Şampiyonası’nda liderliğe yükseldi. Rallinin kapanışında yapılan Güç Etabı’nda üç puan daha kazanan Tanak ise, Pilotlar Şampiyonası’nda liderle olan farkı 13’e indirmeyi başardı.

2018 Ralli Şampiyonası, Türkiye ayağından sonra Galler ile devam edecek. Sezonun bitimine son 3 yarış kaldı. 11. ayak 4-7 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }