Oto Kokpit

2015 Yeni Kasa Subaru WRX STİ Gün Yüzüne Çıktı

Adblue iptali - Arıza tespit cihazı - Ecuemulators

2015-yeni-kasa-subaru-wrx-sti-38

Yeryüzünde bazı otomobiller özel ruha sahiptir. Aradan geçen kısa zamanda ve her yeni modeli ile alıcısını ve takip eden kitlesini daima kendine çekmeyi başarır. Ayrıca hafızalarda da asla silinmeyecek yer etmiştir. İşte bu özel araçlardan birisi de subaru wrx sti modelidir. 60 yılı aşkın tecrübeye sahip olan subaru’yu ürettiği 4×4 araçları ile tanıdık. Fakat onu efsane yapan araç olan subaru wrx modellerinin tarihçesi 1992 yılına dayanmaktadır. GC8‘lerin ünü hala devam etmekte. Hem sokaklarda hemde ralli dünyasındaki ünü sürekli yayılan wrx modellerinin benim en çok ilgimi çeken modelleri 2002 ve 2005 sedan kasaları olmuştu. Daha sonra bu kasalara 2007 yılında wrx sti modeli eklendi. Daha da sportif ve daha güçlü modeli olarak üreticiye sunuldu. Tabi sedan kasası da bunu izledi. En güncel ve dolu paketine 2012 yılında bir takım makyaj operasyonu ile kavuşan aracın son haline 2012 istanbul otomobil fuarında inceleme fırsatım da olmuştu. Fakat 2002 ve 2005 modelin çekiciliği ve ruhun biraz ötesindeydi bu modeli. Acaba bunun yerine çıkacak olan kasa da ne gibi değişimler yer alacaktı? sorusu aklımı sürekli kurcalamıştı. Bu merak duygum, yeni kasa subaru wrx‘in 2013 yılının son çeyreğinde tanıtılması ile tam anlamıyla olmasa da giderilmişti. Çünkü yeni subaru wrx sti henüz çıkmamıştı. 2014 yılının ilk ayındayız ve nihayet yeni sti ile tanışma vakti geldi. 2014 kuzey amerika uluslararası otomobil fuarında (NAIAS olarak bilinir) görücüye çıkan yeni nesil wrx sti, “Kontrolünüz Altındaki Saf Güç” sloganı ile tanıtıldı. Acaba ne kadar değişti, ne kadar güç kazandı ve sürücüsüne neler sunuyor? İşte ilk izlenimler:

Artan Dingil Mesafesi, Yepyeni Tasarım Dili: 2015 WRX STİ
2015 subaru wrx sti modelini tanımlamak için bir kaç kelime yetmez ama dış görünümdeki değişimi anlatmak için başlıktaki iki kelime yeterli diye düşündüm. Bu aracı mevcut subaru wrx sti modelinden farklı kılan birçok yenilik var. Bunlardan birisi boyuttaki değişim ve tamamen yenilenen dış tasarım. Aracın genişliği ve yüksekliği ile oynanmamış. Dingil mesafesi artırılmış. Dingil mesafesinin artırılması demek aracın daha uzun olması anlamına geliyor. 25 mm artırılan dingil mesafesi 2650 mm çıkmış. Bu bağlamda uzunlukta +180 mm artış yaşayan yeni kasa wrx sti 4,595 mm uzunluğa ulaşmış. Peki subaru bunu neden yapmış? Yani genişlik ve yükseklik aynı iken neden uzatılmış bu araç. Bunun en önemli sebebi diz mesafesi. Yani artık daha uzun diz mesafesine sahip spor sedan duruyor karşınızda…
2015-yeni-kasa-subaru-wrx-sti-38

Aracın tasarımından birkaç kelam edecek olursak, son kasaya göre daha şık ve daha sportif subaru wrx sti modelinin durduğunu söyleyebiliriz. Led aydınlatma ekipmanı ile çağa uyum sağlayan aracın daha iri duran tampon yapısı, çamurluklar ve diğer gövde kısmı yeni subaru wrx sti modelinin tasarımına büyük vurgu yapıyor. Özellikle aracın a sütunundan itibaren başlayıp arkaya doğru süzülen kısmındaki genişleme, önceki modeline göre daha kaslı görünüm kazandırmış. 2015 subaru wrx’te kullanılan dunlop sp sport maxx rt lastikler sti modelinde 18 inçlik bbs jantlar ile kullanılmış. Yine 245/ 40 R18 ebatında lastik yer alması sizlere güncel sti modelini hatırlatmış olabilir. Evet, o araçta da 18 inçlik bbs jantlar ve aynı ebattaki lastik kullanılıyor.

 

Kokpit Artık Daha Şık
2015-yeni-kasa-subaru-wrx-sti-41
Japon araçlarını avrupa araçlardan ayıran en önemli noktalardan birisi de iç tasarım ya da kokpit alanı da diyebiliriz. Subaru da bundan nasibini alan bir firma. Şuan satışta olan wrx sti modelini de bu bağlamda ele aldığımızda iç mekanda eli diğer rakiplerine göre (özellikle alman rakiplerine karşı) biraz zayıf kalıyor. 2015 yeni kasa subaru wrx sti ile bunu aşmak için çaba gösterdiğini görüyoruz. Bir defa daha şık iç mekan görünümü ilk bakışta dikkat çekiyor. Kırmızının ateşi, siyah ile birlikte başarılı uyum sağlamış. Yepyeni spor direksiyon simidi ile bunun ilk adımını atan firma, orta konsolda bariz değişimler yapmış. Klima ekipmanları yan yana sıralanmış, klima havalandırma kanalları üste alınmış ve müzik çalar ortalanmış (olması gerektiği gibi). Fakat en can alıcı değişim orta konsolun en üstünde yapılmış. BMW’yi anımsayan bu değişimde torpido’nun orta kısmna 4.3 inçlik güç bilgilerinin yer aldığı gösterge konulmuş. Gösterge demişken, yeni sti’ın gösterge paneli de yenilenmiş. Kadran artık daha şık ve ortasında 3.5 inçlik bilgi ekranı yer alıyor. Kadran tutkunları içinde bir ayrıntı aktarayım. Artık 240 kms/ olan kadran 290 km/s hızı gösteriyor :). Bunun dışında ön konsolda karbon fiber kaplama kullanılmış. Yeni wrx modelinde kullanılan 8 hoparlörlü ses sisteminin de bu araçta standart olarak yer alacak gibi görünüyor. Fakat 9 hoparlörlü 440 watt ses çıkışan sahip harman kardon, yeni wrx sti da her zaman ki gibi baş tacı olarak yer alıyor (opsiyonel olarak sunulabilir).

 

Motor da Küçük Ayarlamalar Yapılmış
2015-yeni-kasa-subaru-wrx-sti-40
Bilindiği üzere wrx sti modellerini popüler kılan özelliklerinden birisi de 2.5 litrelik turbo beslemeli boxer motoru. Bu motor güncel kasa da 300 beygir güç ve 407 nm tork sağlarken yeni nesil wrx sti için acaba yeni motor kullanılacak mı? sorusunu da akıllara getirdi. Öyle bir durum gerçekleşmedi. Fakat +5 beygirlik güç artışı oldu. Bu artış sonrası da tork değeri 393 nm olarak gerçekleşti. Yine 6 ileri maneul şanzıman kullanıldı. Aslında yeni wrx sti da motor değişimi ve güçlendirmesi yapılmamış. Aksine beygir-tork dengesi değiştirilerek daha fazla güç 6000 devirde yakalaması sağlanmış. Bununla birlikte maksimum tork üretimi de 4000 devirde sunması gerçekleştirilmiş. Kısaca motora ayar verilmiş. Yani şanzıman ve motor da beklenen yenilik olmamış. Fakat şanzıman konusunda bir ön görü de bulunabilirim. O da şu ki yeni wrx’te kullanılacak olan 8 ileri otomatik şanzıman, sti modelinde de opsiyonel olarak sunulabilir.

 

Yeni nesil wrx sti ile güncel sti arasındaki farklar
Tasarımsal anlamda dışta ciddi değişim yapılmış. Daha uzun sti üretilmiş. Ön tampon, arka tampon, arka difüzör ve egzoz çıkışları daha göz alıcı duruyor. İç tasarımda da belirgin değişimler yapılmış. Yol dinamiklerini artıracak teknolojik özellikler getirilmiş. Motorda ayarlamalar yapılmış. Bunun dışında ise öne çıkan ciddi değişimler yer almıyor. Fakat detaylı teknik veriler ortaya çıktığında yakıt tüketimi ve performans değerlerindeki değişimde ayrıca değerlendirilebilir. Fakat büyük bir değişimin olacağını beklemiyorum.

2015 yeni kasa subaru wrx sti, Nisan ayından itibaren WR mavisi renkli, altın kaplamalı BBS alüminyum jantlara sahip 1000 adetlik sınırlı Lansman Serisi olarak satışa sunulacak.

2015 Yeni Kasa Subaru WRX STİ Teknik Özellikleri:
Gövde boyutu (Toplam uzunluk / genişlik / yükseklik): 4,595 x 1,795 x 1,475 mm*3
Aks mesafesi: 2,650 mm
Motor: 2.5 litre Yatay Karşılıklı Boxer turbo motor
Motor hacmi: 2,457 cc
Şanzıman opsiyonları: altı vitesli, düz
Maksimum güç çıkışı: 305 hp / 6,000 dd
Maksimum tork: 393 nm / 4,000 dd
Lastik ebadı: 245/40 R18

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.