Oto Kokpit

2014 Yeni Alfa Romeo Giulietta Distinctive 1.6 JTD İnceleme

_MG_2820
Yaz gelmeye başladı ve Otokokpit’te siz değerli takipçilerim için fırsat buldukça otomobil incelemeleri ve koparabilirsem detaylı otomobil testleri gerçekleştirmeye çalışacağım. Bu ay sizlere efsane olmuş italyan otomobil markası alfa romeo‘nun 2010 yılında üretimine başladığı giulietta‘nın incelemesini sunuyorum. Sıra dışı tasarımı, yarışçı italyan ruhu ve 1.6 turbo dizel ekonomik amaçlı motoru ile dikkat çekiyor. İncelemeye aldığım araç 2014 yeni alfa romeo giulietta‘nın distinctive donanım paketli 1.6 JTD motor seçeneği oldu. Tekirdağ Haliç Oto yetkili bayideki test aracı ile 30 km kadar yol katedip araç hakkında genel bir izlenim edindim. Bu sınıfta ciddi rakipleri olan vw golf 7 ve yeni audi a3 modelini daha önce sürdüğüm için belli başlı farkları görebildim. Bakalım 2014 yeni alfa romeo giulietta incelemesinden yansıyanlar neler oldu?

Başarılı İtalyan Tasarımı İle Karşı Karşıyayız
_MG_2815
Alfa romeo’nun tarihine bakanlar 100 yılı aşkın bir mazinin yer aldığını görecektir. Spor otomobilleri ile ünlü olan bir ülkede doğan ve gelişimini sürdüren köklü bir geçmişin, günümüzde ortaya çıkaracağı araçlarında bu doğrultuda olması beklenmesi en doğal sonuç olacaktır. Zaten yenilenen alfa romeo giulietta modeli de bunu en iyi şekilde tamamlıyor. Sınıfındaki araçlara baktığımızda giulietta’nın tasarım konusunda haklı üstünlüğünün olduğunu kesinlikle söyleyebilirim. Test aracım kısa süre önce yenilenen modeli olduğu için bazı değişiklikleri de görme şansımda oldu. Dış tasarımda göze çarpan yenilikler yer almıyor. Zaten 17 inçlik jantları, led gündüz farlı aydınlatma sistemi ve etkileyici çizgileri ile daha önce de ilgimi çeken bir otomobildi. Fakat iç mekanda bir takım yenilikler yapılmış. Kokpit alanında bir takım fonksiyon tuşlarının yeri değişmiş, 5 inçlik multimedya sistemi gelmiş, usb-aux girişleri sürüş kontrol sisteminin hemen yanında konumlandırılmış. Bunun dışında öne çıkan bir yenilik yer almıyor.

Donanım Olarak Yeni Alfa Romeo Giulietta
_MG_2829
Dış tasarımında başarılı vurguları iç mekanda da devam ettiren giulietta, donanım olarak rakiplerinden geri kalmamış. Fakat özellikle dikkatimi çeken iç detaylar ve donanım olarak birkaç şey yer alıyor. Birincisi Alfa tarafından aracın DNA’sına inildiği şeklinde tabir edilen sürüş mod sistemi ve onun kontrol tuşları oluyor. Zaten sportif bir ruha sahip olan araçta bu detay hoşuma gitti. Dynamic, normal ve all weather adlı 3 farklı sürüş modunun ilki eğlence isteyenler için, ikincisi ekonomi bazlı sürüş isteyenler için, sonuncusu ise sürüş şartlarının zorlaşmaya başladığı zaman kullanıma sunulan bir özellik. İkinci detay vites topuzu. Eğer bir giulietta’nın diğer araçlara göre üstünlüğü ne derseniz. Komik olacak ama kesinlikle bu vites topuzunu da alabiliriz. Son derece özgün ve başarılı bir detay olarak öne çıkıyor. Bunun aynı sıra multimedya ekranı dikkatini çekmiştir. 5 inçlik dokunmatik bu ekran, yeni giulietta modelinde standart olarak sunuluyor. Dokunmatik tepkisi gayet başarılı ve çözünürlük orta seviyede. Bunlar araç ile ilgili olumlu görüşlerim. Birde eksilere bakalım.

Otomobil takipçileri ve alfa romeo giulietta kullanıcıları da dahil olmak üzere bu araç için en çok eleştiri alan kısım iç mekandı. Neden bu kadar eleştirildi diye bende merak etmiştim. Eleştiriler de büyük oranda haklılık var. Bunu her ne kadar fiat grubuna bağlamaya çalışılsa da alfa romeo 1986 yılında fiat bünyesine geçti. Yani demem o ki aynı durum bir 156 ya da 159 modelinde de olabilirdi. Fakat yeni alfa romeo giulietta da yer alan bazı parçalar fiat linea veya bravo modelinde de yer alıyor. Bunun yanı sıra en çok dikkatimi çeken nokta ön emniyet kemerlerinin alt kısımları bağırsak gibi dışarıda sarkık durması. Kol dayama alanı orta konsol ile bütünleşik olabilirdi. Vee en önemlisi malzeme kalitesi daha iyi olabilirdi. Maalesef bu eksik yönler alfa romeo giulietta için üzücü kısımlar.

Sürüş Dinamikleri
_MG_2820
Test ettiğim araç makyajlı alfa romeo giulietta’nın dizel versiyonu olunca akla ilk olarak düşük beygir gücüne rağmen yüksek tork değeri geliyor. Rakiplerine göre ortalama seviyede boş ağırlığa sahip olan yeni alfa romeo giulietta 1.6 jtd, sahip olduğu turbo beslemeli dizel motoru ile 105 beygir ve 320 nm tork güç üretiyor. Söz konusu 320 nm tork olunca gözler fal taşı gibi açılıyor. Fakat o kadar da iddialı bir çekiş gücüne sahip olmadığın söyleyebilirim. Hatta golf 7 ile kıyaslayacak olursak kalkışlarda hemen hemen aynı seviyedeler. Peki 320 nm tork kendini nerede hissettiriyor? Aşırı olmamak kaydı ile bu çekiş gücü düşük devir ile birlikte ara hızlanmalarda aracın toplanmasını hızlandırıyor. Bu motordan zaten yüksek performans beklemek doğru olmaz. Fakat henüz 1000 km yeni doldurmuş test aracı ile 195 km/s hıza kadar ulaşabildim. Bunun dışında yüksek hızlarda içeri ses alma olayı dikkatimi çekti. Aracın süspansiyonları serte dönük ama olması gerektiği gibi. Yani tadında denebilir. Kullandığım araç 6 ileri manuel şanzımandı. Vites atarken tatlı sert geçişler tamam kararında oluyor. Direksiyon hissi de bir o kadar başarılı. Yani üfleseniz dönecek tarzda değil. Aracın güven veren sürüş hissi olduğunu söyleyebilirim. Fakat çok üst limitlerde test edip eğlenceli yanını da ortaya koymak lazım.

Sonuç bölümüne geçmeden önce yeni alfa romeo giulietta 1.6 jtd incelemesinde bahsedeceğim bir kaç detay daha var. Arka alanda diz mesafesi ve tavan yüksekliği canınızı sıkabilir. Yani arka alanda tavan daha yakın duruyor. Bunu aracın sportif çizgilerinin doğal sonucu olarak da yorumlayabilirsiniz. Fakat bu o kadar da can sıkıcı durmuyor. Alfa romeo giulietta birçok rakibine göre uzun olsa da diz mesafesi ve 350 litrelik bagaj alanı ile bu açıdan geride kalıyor. Peki yeni alfa romeo giulietta neden alınır? Test ettiğim araç 83.000 TL fiyat etiketine sahip. Bu da genel kanı olarak “neden alfa alayım ki?” sorusunu akla getirebilir. Evet, bu aracın ikinci el piyasası bir mercedes, bmw, audi, vw, opel hatta hyundai kadar iyi olmayabilir. Bu açıdan baktığınızda haklılık payınız var. Fakat “benim aracım tarz sahibi olsun” deyip uzun yıllar binecekseniz, yeni alfa romeo giulietta’yı tercih listenize alabilirsiniz. Yani tercih sizin…

Dış Tasarım: [usr=5.0]
İç Tasarım: [usr=4.0]
Malzeme Kalitesi: [usr=3.0]
Motor: [usr=3.5]
Genel Değerlendirme: [usr=3.5]

Alfa Romeo Giulietta Distinctive 1.6 JTD-1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]