Oto Kokpit

15-20 Bin TL Aralığında Alınabilecek İkinci El Otomobiller Listesi (2019)

15-20 Bin TL Aralığında Alınabilecek İkinci El Otomobiller Listesi (2019)

İkinci el araba tavsiye köşemizde bu sefer limiti 20 bin TL’ye kadar çektik. Aşağıdaki listelenen araçları belirli aralıkta satılan otomobillerden değil de aldığınız zaman başınızı fazla ağrıtmayacak ve satmak istediğiniz de sizleri üzmeyecek seçenekleri listeleyeceğiz. Yoksa 20 bin TL’ye kadar birbirinden çeşitte otomobil alınabiliyor. Bizim amacımız alırken ve satarken sizleri fazla üzmeyecek araçlara yönlendirmek olacak.

20 Bin TL’ye kadar alınabilecek ikinci el otomobil seçeneklerine bakmadan önce birkaç hususa değinmek istiyoruz.

20 bin TL’ye kadar baktığınız araç, uzun süredir yollarda olan ve 15-20 yaşında olduğu için illaki kusurları olacaktır.

Büyük darbesi ve kazası olmayan araçları almaya özen gösteriniz.

Boya, aracın değerini düşürmez. Aksine yaşını almış araçların çoğusu şuan boyaya ihtiyaç duyuyor ve iyi işçilikle boyanmış otomobil daha değerlidir. Eğer al-sat mantığı ile satın almayacaksanız tavan haricindeki boya kısmına takılmamalısınız.

İkinci el otomobil alırken en önemli kısım aracın yürüyen aksamıdır. Motor, şanzıman, süspansiyonlar, frenler sağlam ve bakımlı olması gerekli. Bu kritere fazlasıyla önem veriniz.

Bahsedeceğimiz önemli hususlar bu kadar. Listemize geçebiliriz.

Chery Kimo
Chery Kimo
2009-2011 modelleri aktif olarak ülkemiz pazarında el değiştiriyor. 1.3 litrelik motoru, klima ve ABS gibi standat özellikleriyle tercih edilebilir araçlar arasında öne çıkıyor. Çin arabası deyip elimde kalır korkusu yaşamayın. Bu fiyata alabileceğiniz en genç araçlardan birisi Chery Kimo’dur.

Chevrolet Kalos
Chevrolet Kalos
Küçük şehir araçları arasında öne çıkan Chevrolet Kalos, 2004-2006 model aralığında alınabilir. Klima, ABS, hava yastığı gibi özellikler standart olarak bulunuyor.

Citroen C3 MK1
Citroen C3 MK1
20 bin TL’ye kadar çok temiz C3 bulmak mümkün değil. Fakat bakımlı 1.4 HDi seçeneklerini 18-19 bin TL bandında alabilirsiniz.

Citroen Saxo
Citroen Saxo
Gerek 1.4 litre benzinli gerekse 1.5 litrelik dizel versiyonuyla Citroen Saxo’da düşünülebilir. Tabi almadan önce ekstradan araştırma yapmanızı da tavsiye ederiz.

Dacia Logan MK1
Dacia Logan MK1
Sedan tarzda araç bakıyorsanız Renault bünyesindeki Dacia Logan düşünülebilir. Fakat çok dikkatli olun. Taksi çıkmasına denk gelebilirsiniz. Çok iyi araştırıp sağlam ekspertiz sonrası almalısınız.

Fiat Tipo
Fiat Tipo
Fiat’ın dijital göstergesi ile popüler olduğu yılların meşhur araçlarından olan Tipo’yu da bu fiyat aralıklarında değerlendirebilirsiniz. Klimalı modelini bulursanız tadından yenmez.

Fiat Albea
Fiat Albea
Piyasa da fazlasıyla taksi çıkması olan araçlardan birisi de Albea olmasına karşın gerçekten temiz ve doğru kullanıcı da olan Albea bulduğunuz taktirde değerlendirebilirsiniz.

Fiat Palio ve Siena
Fiat Palio ve Siena
Eğer hatchback araç almak istiyorsanız Palio’yu düşünebilirsiniz. Dizelleri oldukça az yakar. LPG’si 1.2 litrelik versiyonları da düşünülebilir. Öte yandan Siena’da Sedan tercih edecek kullanıcıların listesine eklenebilir. Yalnız bu araçta bir zamanlar taksi olarak çokça kullanıldı. Taksi çıkması olmamasına dikkat ediniz.

Ford Fiesta
Ford Fiesta
Yüksek kilometre takıntınız yoksa üç kapılı 2008 model 1.4 ya da 1.6 litre TDCi kodlu dizel Fiesta düşünebilirsiniz. Az yakar ve donanımı da sizi tatmin eder.

Honda Civic MK5
Honda Civic MK5
5. nesil Civic’lerin 1.5 litre EX ya da EL versiyonlarının gerçek anlamda temiz modellerini belirttiğimiz fiyat aralıklarında bulabilirsiniz.

Hyundai Accent MK1 ya da MK2
İkinci El Hyundai Accent
Accent’in birinci ya da ikinci neslini belirttiğimiz fiyat bandında sahip olmanız mümkün. Fakat ilk neslinin oldukça temizini alabilirsiniz. İkinci neslinin ise orta temizlikte olanları alınabilir.

Mazda 323
Mazda 323
1996-2000 model aralığındaki Mazda 323, sedan araçlar arasında düşünülebilir. Sağlam Japon mekaniği ve tatminkar seviyedeki donanımı ile alınabilecek araçlardan birisidir.

Opel Corsa ve Astra
Opel Corsa ve Astra
Alman kalitesini alt bütçelere yaşamak isteyenler için Corsa ya da Astra tercih edilebilir. Fakat Opel’in yedek parçası pahalıdır ve alacağınız araçta 15-20 yaş aralığında olacağı için arıza vermesi durumunda canınızı maddi anlamda yakabilir.

Peugeot 206
Peugeot 206
Yıllar geçse de yüzü eskimeyen araçlar listesinde kesinlikle ilk 10 arasında yer alabilecek olan Peugeot 206’nın 1.4 litrelik benzinli versiyonları düşünülebilir. 1.4 HDi dizel versiyonu da var ama 20 yaşını devirmeye yakın dizel aracı almanızı pek tavsiye etmiyoruz.

Renault Clio ve Megane
Renault Clio ve Megane
Renault cephesinde makyaj öncesi Clio 2 ya da Megane 1’in temizini bulduğunuz taktirde bu fiyatlara değerlendirilebilir. İkinci el satışında sorun yaşamazsınız ve usta sorunu da olmaz.

TOFAŞ Şahin ve Doğan

Kuş serisine tekrardan yer veriyoruz. Çünkü yükselen ikinci el otomobil piyasasında 15-20 bin TL bandında temiz Şahin ya da Doğan alınması mantıklı olacaktır. Satarken zarar etmezsiniz ve iyi baktığınız sürece aldığınız fiyatın üstüne dahi satabilirsiniz. Eğer donanım beklentiniz yoksa ve al-sat mantığı ile düşünüyorsanız TOFAŞ modellerini düşünebilirsiniz.

Toyota Corolla
Toyota Corolla
Sorunsuzluğu ile bilinen Toyota Corolla’nın eski nesilleri hala yollarda yer alıyor. 1.3 yada 1.6 litrelik 1993-1997 model aralığındaki Corolla seçenekleri değerlendirilebilir. Eğer uzun süre binecekseniz yüksek modelli farklı arabalara bakmanız faydalı olacaktır.

Volkswagen Polo MK3
Volkswagen Polo MK3
15-20 bin TL bandında sahip olunabilecek en mantıklı Volkswagen modeli Polo’dur. Hatchback modellerinin satışı daha hızlıdır ama Sedan kasaları da düşünülebilir. Tamamen zevkinize kalmış. Fakat satın almadan önce aracın kronik sorunlarını iyice araştırmanızı tavsiye ederiz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }