Oto Kokpit

Yılın Elektrikli Yarış Otomobili Belli Oldu

Yılın Elektrikli Yarış Otomobili Belli Oldu

Elektrikli otomobiller dünyasında yılın elektrikli yarış arabası belli oldu. Alman üretici Volkswagen’in elektrikli yarış otomobili ID.R, Auto Bild Sportscars ve Auto Bild Motorsport ekiplerinin değerlendirmeleri sonucunda “Yılın Elektrikli Yarış Otomobili” unvanını eline geçirmiş oldu. İşte detaylar…


Yılın Elektrikli Yarış Otomobili

Volkswagen, elektrikli araçlar dünyasına yaptığı yatırımların meyvelerini toplamaya başladı. En alt segmentten en üst sınıfa kadar elektrikli otomobil kimliğini yaymayı hedefleyen Alman üreticinin tamamen elektrikle çalışan yarış aracı olan Volkswagen ID.R, markanın vizyonunu en iyi yansıtan modellerden birisi olarak iki yılda kırdığı rekorlarla ispatladı. 680 ps güce sahip olan Volkswagen ID.R, Auto Bild Sportscars ve Auto Bild Motorsport tarafından yılın elektrikli yarış otomobili ödülüne layık görüldü.

Volkswagen ID.R’ın ödülünü alan Volkswagen Motorsport Direktörü Sven Smeets, “ID.R’nin bu yıl “Electro” kategorisinde yılın yarış otomobili olarak seçilmesinden büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Ödülü son iki yılda mükemmel bir performans sergileyen Volkswagen Motorsport ekibinin bir temsilcisi olarak alıyorum. Bu ödül, aynı zamanda sahne ışığından uzakta proje başarısına büyük katkı sağlayan arka plandaki mühendisler ve teknisyenlerin da başarısıdır.” diye konuştu.

Volkswagen ID.R, 2017 senesinin sonunda geliştirilmeye başlandı. Bu aracın direksiyonuna geçen Fransız Romain Dumas, Haziran 2018’de Colorado’daki (ABD) Pikes Peak Uluslararası Tırmanma Yarışı’nda araca ait ilk rekoru kırdı. Akabinde, Goodwood Hız Festivali’nde elektrikli otomobil rekoru kırıldı. Dumas durmak bilmedi ve 2019’da ID.R ile üç rekora daha imza attı: ID.R Nürburgring Nordschleife’de elektrikli bir otomobille atılan en hızlı tur rekorunun yanı sıra Goodwood ve Çin’deki Tianmen Dağı’nda genel pist rekorunu da elinde bulunduruyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }