Sürücü Kursları Rehberi

Yerli Otomobilin Arkasındaki Mühendisler Kimler?

TURKOILMARKET | Madeni Yağlar, Motor Yağ ve Hava Filtreleri, Oto Bakım

Yerli otomobilin 2 yıl içinde satışa sunulması bekleniyor. Aracın arkasındaki TOGG ekibi hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu bünyesindeki kadın mühendislerin çoğunluğu da dikkat çekiyor.

Yerli Otomobil Mühendisleri

İlk olarak projede kadınlarımızın büyük bir rolü olduğunu söyleyelim. TOGG CEO’su Gürcan Karakaş’ın yaptığı açıklamaya göre ekibin dörtte birini kadınlar oluşturuyor. Karakaş, bu oranı yüzde 35 seviyesine çıkarmak istediklerini de belirtti. TOGG ekibine yakından baktığımızda çoğunluğun makine mühendislerinden oluştuğunu görebiliyoruz.

 

TOGG’un Temelleri 2018’de Atıldı

TOGG, Kıraça Holding, Zorlu Holding, BMC, Anadolu Grubu ve Turkcell ile TOBB arasında imzalanan protokol dahilinde yerli otomobil üretme amacıyla 2018 senesinde kurulmuştur. Aynı yıl içerisinde Bosch’ta üst düzey yönetici olan Mehmet Gürcan Karakaş, TOGG CEO’su olarak görev başına geçti. Ekibin genel merkezi ise Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde konumlandırıldı.

 

TOGG COO’su Sergio Rocha Kimdir?

Türkiye’nin yerli otomobilini üretmek için kurulan ve kendisini bir start-up olarak kategorilendiren TOGG’un COO görevinde Sergio Rocha bulunuyor.

Sergio Rocha Kimdir?

Küresel ürün programları koordinasyonu, genel işletme yönetimi ve ürün geliştirme alanlarında kapsamlı bir uluslararası otomotiv geçmişi olan Rocha, Universidade Braz Cubas’ta Makine ve Endüstri Mühendisliği bölümünü tamamlamıştır. Kariyeri Volkswagen’deki 5 yıllık deneyimi ile başladı. Sonrasında 7 sene boyunca General Motors için çalıştı. General Motors Güney Kore Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olarak görev aldı.

Sergio Rocha, ülkemize gelmeden önce Hindistan’da JSW Energy grubunun elektrikli araç girişiminde üst düzey yönetici görevindeydi.

TOGG Ar-Ge Direktörü Metin Sancar Kimdir?

Metin Sancar Kimdir?

21 yıl boyunca Aselsan Hava ve Deniz Programları Direktörü görevini üstlenen Metin Sancar, sonrasında TUSAŞ’a geçiş yaptı ve TAI’nin milli helikopter projesini yönetti. 2017 senesinde TAI’den ayrılan Sancar, 2 yıldır TOGG bünyesinde Ar-Ge işlemlerini yürütmektedir. Metin Sancar, Nobel ödüllü bilim insanı Aziz Sancar’ın yeğenidir.

 

TOGG Tedarik Yöneticisi Yakup Aktam Kimdir?

TOGG ekibinde Tedarik Yöneticisi olarak görevlendirilen Yakup Aktam, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği eğitimi almıştır. İki farklı üniversitede MBA yapan Aktam, işletme konusunda yeterliliğini kanıtlamıştır.

Yakup Aktam Kimdir?

2008-2010 yılları arasında TIRSAN’da kıdemli satınalma yöneticisi görevini üstlenmiştir. 1.5 yıl BHS ve 6 yıl Turkcell’de görev yapan Aktam, Tadım firmasında teknik satın alma müdürlüğünde görev alırken TOGG’dan gelen teklifi kabul etmiştir.

 

TOGG Batarya Sistemleri Uzmanı Can Baran Kimdir?

Can Baran, projenin en büyük vaatlerinden biri olan 500 kilometreden uzun menzil sağlaması hedeflenen bataryanın geliştirilmesi konusunda çalışan mühendisler arasındadır.

Elektrik Mühendisliği eğitimini Stanford Üniversitesi’nde tamamlayan Baran, aynı üniversitede Sivil & Çevre Mühendisliği alanında master yapmıştır. Eğitimini tamamlamasının ardından kendi üniversitesinde akademik kariyerine başlamıştır. 2009 senesinde üniversitedeki görevini bırakan Can Baran, Tesla’da Yazılım Mühendisi olarak görev almıştır. Yaklaşık 4 yıl boyunca Tesla’da batarya konusunda görev alan Baran, 2015 yılında Faraday Future’da Kıdemli Veri Sistemleri Mühendisi konumuna geçmiştir.

Otomotiv sektörüne yönelik uygulamalar üreten Ottoo’da COO koltuğundaki Can Baran, TOGG ekibinde Batarya Sistemleri Uzmanı olarak görev almaktadır.

 

Didem Akkuş Kimdir?

Yerli otomobilimizin batarya sistemleri üzerine çalışmalar yapan isimlerden birisi de Didem Akkuş’tur. Otomotiv Mühendisliği eğitimini Hacettepe Üniversitesi’nde tamamlayan Akkuş, Makine Mühendisliği yüksek lisansını İTÜ’den almıştır. İstanbul Üniversitesi’nden İşletme Yönetimi Doktora derecesini elde etmiştir.

Didem Akkuş Kimdir?

İlk stajlarını Mercedes-Benz ve TAI’de tamamlayan Akkuş, Ford Otosan’da görev aldıktan sonra Mercedes-Benz Türkiye’de Ar-Ge mühendisi olarak çalışmıştır. Dört yıllık Mercedes-Benz tecrübesinin ardından TOGG’daki görevine geçiş yapmıştır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git