Sürücü Kursları Rehberi

Yeni SsangYong Modellerinde Mercedes Motoru Var Mı?

Türkiye pazarında pek tutulmayan ama birçok SUV severin aklında da yer eden SsangYong, fiyat-performans anlamında sınıfının en iddialı seçeneklerinden birisi olarak duruyor. Ayrıca bazı modellerinde Mercedes iş birliği de yapan Güney Koreli üretici bu PR’ın ekmeğini yemeye devam ediyor. Peki SsangYong’un son modellerinde Mercedes ortaklığı devam ediyor mu? Sizler için bu konuyu ele aldık. İşte detaylar…


Yeni SsangYong Modellerinde Mercedes Motoru Var Mı?

Markanın Mercedes ile ortaklığı 1991 yılında başlamıştı. 1993 yılında Musso ve 2001 yılında Rexton modelindeki alt yapıda Alman firmanın teknolojisinden yararlanılmıştı. Daha sonra da bazı SsangYong modellerinde benzer adımlar atılmıştı. Tabi Mercedes gibi bir firmanın alt yapısını kullanmak kullanıcıya satışta marka güvenini artırdı. Güney Koreli firma da bunun ekmeğini hala yiyor. Sonu Daewoo’ya benzemedi ama ülkemizde de istenilen ilgiyi göremedi. Peki SsangYong hala Mercedes motoru kullanıyor mu? Gelin belli başlı modellerine başlık altında bakalım. Hem sıfır hemde ikinci el SsangYong almayı düşünenler için rota çizelim.

Kyron
Mercedes tarafından dizayn edilen motora ve W722-6 kodlu 5 ileri G-Tronic şanzımana sahipti. 2.0 OM DE20 kodlu iki litrelik dizel Mercedes ortaklığı ürünüdür. “2.7 OM612 LO” kodlu 2.7 litrelik dizel motor ise tamamen Mercedes’e aittir.

Rexton
Mercedes’in 2.7 litrelik motorunu kullandı. 2016 yılından sonra üretilen versiyonunda ise 2.2 litrelik OM DE22 kodlu ünite Mercedes alt yapısına sahiptir. 7 ileri otomatik şanzımanı Mercedes-Benz’in 7G-Tronic şanzımanıdır. Fakat 6 ileri otomatik şanzıman Mercedes’e ait değil, Japon üretimidir.

Rodius
Ailenin MPV modellerinden olan Rodius, ilk neslinde 3.2 litrelik Mercedes motoruna ve 5 ileri G-Tronic şanzımanına sahipti. 2012 yılında üretilen ikinci neslinde de 5 ileri ve 7 ileri G-Tronic şanzıman kullanılmaya devam edildi. 2.2 litrelik motoru da Mercedes ortaklığının ürünüdür.

Musso
Eski nesil Musso SUV’larda Mercedes motoru da şanzımanı da kullanılmıştı. Yeni nesil pikap versiyonunda 2.2 L e-XDI 220 I4-T adlı Mercedes alt yapılı motor kullanılmaya devam edildi. Yani Musso Grand modelinde Mercedes ortaklığı devam ediyor.

Tivoli
Tivoli’nin motorları ve şanzımanı Mercedes ile alakası yoktur. Kendi üretimi motorlarını kullanmaktadır. Hatta 6 ileri otomatik şanzıman ise Aisin Seiki adlı Japon firmaya aittir.

Korando
Son zamanlarda revaçta olan yeni nesil Korando da Mercedes motoru kullanmıyor. Şanzımanı ise Tivoli ile aynıdır. Fakat eski nesillerinde Mercedes alt yapısı bulunuyordu.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git