Oto Kokpit

Yeni Porsche Taycan Performans Testinden Sorunsuz Geçti

Porsche, elektrikli ilk spor otomobili Taycan üzerine çok fazla titriyor. Uzun süredir süren testler hız kesmeden devam ediyor. Bu aralar aracın performans verileri ağır şartlarda test ediliyor. Artık testlerinde sonuna geliyor. Yakın zamanda Taycan’ın resmi tanıtımı yapılacak. İşte detaylar…

Yeni Porsche Taycan Performans Testi

Porsche’nin Zuffenhausen tesisinde üretilen yeni Taycan, markanın elektrikli ilk spor otomobili olarak gelecek ve 600 PS güç üretecek. Bu araç için temel teknik veriler önden açıklanmıştı.

Mesela;
– Taycan, 800 voltluk sistemle çalışan ilk otomobil olarak geliyor.
– 90 kWh bataryaya sahip olan araç 600 ps güç sunuyor.
– 0’dan 100 km/s hıza 3.5 saniyenin altında ulaşabilen aracın maksimum hızı 250 km/s olarak açıkladı.
– Bunlara ek olarak Porsche bu aracın 0-200 km/s hızlarını yakın zamanda test etti. Üstelik Taycan üst üste 26 kez 0’dan 200 km/s hıza ulaştı. Bu aralığı 10 saniyenin biraz altında tamamladı. Denemelerde en hızlı süre ile en yavaş süre arasındaki fark 0.8 saniye olmuş.

Yeni Porsche Taycan 0-200 km/s

Hızlanma konusunda biraz daha fazla durmak istiyorum. Aracın 26 kez 0-200 km/s hızlanma denemesinin 0.8 saniyelik çok düşük sapma yapması muazzam bir değer. Porsche bu testleri Güney Baden’in Lahr şehrindeki bir havaalanında, 28° C’de yaklaşık 2,3 kilometre uzunluğundaki pistte gerçekleştirdi.

Alman üretici, yeni Porsche Taycan üzerinde çok hassas çalışmalar gerçekleştirdi. Çok uzun süren ve kullanıcılarla etkileşimli testler yaptı. Bu süre o kadar sıkıcı oldu ki aracın seri üretime geçmemesi konusunda kaygılar dahi oluştu. Fakat endişelenmeye gerek yok. Taycan, Eylül ayında gün yüzüne çıkacak. Artık merakla yeni Taycan’ın tanıtılmasını bekliyoruz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }