Oto Kokpit

Yeni Otomobil DEVİ Stellantis Kimdir?

Yeni Otomobil DEVİ Stellantis Kimdir?

Otomotiv dünyasında büyük birleşmeler sürüyor. Geçen sene İtalyan-Amerikan birleşmesi olarak Dünyanın en büyük altıncı otomobil üreticisi Stellantis kuruldu. Hollanda merkezli bu firma esasında Fiat Chrysler ile PSA grubunun büyük birleşimini gerçekleştirdi. Birçok yerden karşımıza çıkacak Stellantis ismini yakından tanıyalım.

Stellantis, Ocak 2021’de Hollanda merkezli olarak çok uluslu otomotiv şirketi yapısıyla kuruldu. 30 farklı ülkede üretim tesisi bulunan ve 130’dan fazla ülkede faaliyet gösteren Stellantis Volkswagen Grup, Toyota, Renault–Nissan–Mitsubishi Alliance, General Motors ve Hyundai Motor Grubundan sonra Dünyanın altıncı en büyük otomobil üreticisi oldu.

Stellantis’in CEO’su daha önce Renault ve PSA grubunda yöneticilik yapan Carlos Tavares olurken grubun başkanı ise Agnelli ailesinden John Elkann atanmış.

Stellantis Kimdir?

Grubun ortalık yapısı oldukça geniş. En büyük pay Exor adlı firmaya ait. Bu firma İtalyanların en büyük ailelerinden birisi olan Agnelli ailesi bünyesinde barınıyor. Agnelli ailesi aynı zamanda Fiat’ın kurucusu olarak biliniyor. Exor’dan sonra en büyük pay PSA’nın olup onu Fransız devleti takip ediyor. Akabinde birkaç marka da ortaklık bünyesinde barınıyor.

Stellantis şuan birçok otomobil markasını tek çatı altında toplayan otomobil devi oldu. Öyle ki;

Abarth,
Alfa Romeo,
Chrysler,
Citroën,
Dodge,
DS,
Fiat,
Jeep,
Lancia,
Maserati,
Mopar,
Opel,
Peugeot,
Ram,
Vauxhall gibi 15 farklı otomobil markaları Stellantis çatısında birleşti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }