Oto Kokpit

Yeni Ford Puma Geliyor

Yeni Ford Puma Geliyor

Ford, son yılların otomotiv modası olan SUV dünyasına bir araç daha hazırladı. Yeni Ford Puma crossover SUV sınıfına yepyeni bir model kazandıracak olan firma, geçtiğimiz günlerde Amsterdam’da aracın ilk görüntülerini paylaştı. Ford EcoBoost Hybrid 48 Volt teknolojisi ile gelecek olan ve küçük yapısına rağmen geniş yaşam alanıyla sınıfının en kullanışlı araçlarından birisi olarak gelecek Ford Puma’yı yakından tanıyalım.


Yeni Ford Puma Ne Zaman Çıkacak?

Her geçen gün genişleyen SUV ve SUV karakterli araç dünyasında birçok aracıyla yer alan Ford, şimdi de Puma modeli ile küçük boyutlarda SUV araç arayanların tercihine sunacak. Küçük dememe bakmayın, Ford bu aracının 465 litrelik bagaj alanına sahip olduğunu özellikle belirtti. Yani bu araçta hacimsel olarak sıkıntı yaşanmayacağa benziyor.

Motor kısmında ise Ford Ecoboost Hybrid teknolojisi ile 155 ps güç sunacak olan bu araç ekonomik ve çevreci rolü bir arada yürütecek. Kayış ile tahrik edilen entegre bir marş motoru/jeneratör genellikle frenleme sırasında kaybedilen enerjinin geri kazanılmasını ve depolanmasını sağlar. Bu enerji 48 Volt’luk hava soğutmalı lityum-ion bataryanın şarj edilmesinde kullanılıyor.

Entegre marş motoru / jeneratör aynı zamanda fren anında depolanan elektrik enerjisini kullanarak düşük sürtünmeli, üç silindirli 1,0 litrelik EcoBoost benzinli motoru ilave tork üretimi ile destekliyor. Böylece sistemin toplam tork üretimi arttırılırken benzinli motor daha az güç gereksinimi duyuyor ve yüksek çekiş gücü sunarken yakıt tasarrufu sağlıyor.

Bu arada Yeni Ford Puma‘nın ortalama 5.4 litre yakıt tüketimi ve 124 g/km karbondioksit salınımı gerçekleştireceği belirtildi.

Ford Puma Ne Zaman Çıkacak?
Ford ailesinin yeni üyesi 1.5 milyar euroluk yatırımla 2008 yılında Romanya’da açılan Ford Craiova Fabrikasında üretilecek ve 2019 yılının sonuna satışa sunulacak.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.