Oto Kokpit

Sürücü Kursları Rehberi

Yeni DS7 Crossback Teknik Özellikleri Açıklandı

11.03.2017
4.070
Adblue iptali - Arıza tespit cihazı - Ecuemulators

Fransızlar geçen ay Yeni DS7 Crossback modeli ile karşımıza çıkmıştı. Aracın genel hatlarını buradaki yazımda aktarmıştım ve tamamen detaylanmasını bekliyordum. Merak edilen birçok bilgi gün yüzüne çıktı. Kompakt premium SUV sınıfının yeni oyuncusu DS7 Crossback modelini buyurun yakından tanıyalım.

Yeni DS7 Crossback

Geliştirilme aşaması Paris’te yapılan, üretimi ise PSA grubunun Fransa’daki Mulhouse ve Çin’deki Shenzhen Fabrikaları’nda üretilecek olan Yeni DS7 Crossback, Kompakt SUV sınıfında Audi Q5, BMW X3 ve Mercedes GLC gibi güçlü Alman modelleriyle yarışacak. Fransızların otomobillerde sanatsal yaklaşımını temel alınarak tasarlanan bu otomobil, son zamanların en ilgi çekici SUV modellerinden birisi olarak yollara çıkacak. Tepeden tırnağa birçok detayı gün yüzüne çıkan DS7 Crossback modelini buyurun yakından tanıyalım.

Yeni DS7 Crossback Fiyatı

Önce Çıkan Özellikleri
DS7 Crossback ilk bakışta 20 inçlik jantları, keskin hatlara sahip tasarım yapısı ve farları ile dikkat çekiyor. DS ACTIVE LED VISION adlı farlarını DS NIGHT VISION adı verilen özellikle birleştiren Fransızlar, 100 metreye kadar olan her türlü nesne veya canlıyı algılayıp dijital gösterge paneline aktarıyor. Ekran demişken, Yeni Citroen modellerindeki dijitalleşme bu araçta zirveye ulaşmış. İki adetlik 12 inçlik (30 cm) ekran üzerinden aracın her türlü görüntüleme ve kontrolleri sağlanıyor. Bu araçta ilgimi çeken en önemli noktalardan birisi yaşam alanındaki detaylar oluyor. Hani fotoğraflardan ne kadar anlaşılır bilinme ama DS7 için sunulan 5 farklı ambiyans seçeneği, bu aracı alacak kişiye kendisini özel hissettirmekle kalmaz, sınıfındaki araç sahiplerini de kıskandırır. Sportiflik, lüks, konfor, kalite, işçilik gibi birçok terimi iç mekan kombinasyonlarına bakarak tercihleme şansı sunuluyor. Tabi bunda birçok özel ayrıntı barınıyor. Mesela birisi inci dikişli deri koltuklar. 5 farklı seçenekte yer alan bazı işlemeler o kadar özel duruyor ki, bu araç içerisinde ciddi çalışılmışlığı anlayabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra kokpitin orta üst kısmına konumlandırılmış ve DS5 modelinde de sürücüye yakın tarafta bulunan saat detayı bu araçta daha gösterişli şekilde yer verilmiş. Fransız saat markası B.R.M Chronographs firmasına ait olan bu küçük ve önemli detaydan sonra ilgi çekici özelliklere geçelim.

DS7 Crossback 2017

Yeni DS7 modelinde güvenliğe de büyük önem veriliyor. Adaptif hız sabitleyici sistemi ile sürüş konforunu öne çıkaran Fransız üretici, DS DRIVER ATTENTION MONITORING adlı özelliği ile sürücü yorgunluğunu veya dikkatsizliğini algılayıp geri bildirim yapıyor. Bunun yanı sıra park olayı da DS PARK PILOT özelliği otomatik olarak yapılabiliyor. Bu kadar özellik arasında en can alıcısı ise DS ACTIVE SCAN SUSPENSION oluyor. Hidropnömatik süspansiyon’dan esinlenilerek kamera tabanlı çalışan bu aktif süspansiyon sistemi ile yoldaki olumsuzluklar önceden fark edilip sürüş konforu ona göre otomatik olarak ayarlanıyor. Bu sistem Mercedes’in Magic Body Control adlı özelliğine atıfta bulunuyor. Son olarak ise ses sisteminde premium markalar arasında yer alan Focal firmasının 14 hoparlörlü ses sisteminin DS7’de yer aldığı bilgisini aktarayım ve teknik verilere geçelim.

Yeni DS7 Crossback Teknik Özellikleri
DS7 için açıklanan teknik verilerde performans, ağırlık, tüketim deüerleri henüz tam olarak açıklanmadı ama temel bilgiler var. Onları aktarayım. İlk olarak boyutsal özelliklerle başlayalım. 4.57 metre uzunluğa, 1.62 metre yüksekliğe ve 1.89 metre genişliğe sahip olan DS7 Crossback, 555 litre bagaj alanı sunuyor. Yeni nesil 8 ileri oranlı EAT8 kodlu şanzımanını bu araçta kullanmaya başlayan PSA, bir hibrit, iki dizel ve üç benzinli motor seçeneği ile Yeni DS7 Crossback’i üretti.

Hibrit motor için 200 PS güce sahip benzinli motor ve her biri 100 PS güç üreten iki elektrikli motor görev yapıyor. Hepsinin toplamda ürettiği güç ise 300 PS olarak açıklandı. 8 ileri otomatik şanzımana sahip olan bu versiyon, 4 tekerden çekiş sistemine sahip.

Yeni DS7 Crossback Donanımları

Dizel cephede ise BlueHDi motorlar görev yapıyor. 130 PS versiyonu 6 ileri manuel şanzımanla, 180 PS BlueHDi motor ise EAT8 şanzımanla üretilecek.

Benzinli olarak ise PureTech ve THP üniteler öne çıkıyor. PureTech 130 PS seçeneği 6 ileri manuel şanzımanla gelecek. THP 180 PS ve 225 PS üniteler ise EAT8 ile gelecek. Dizel ve benzinli motorlar turbo beslemeli olduğunu aktarmama gerek yok sanırım. Şuan teknik veriler yavan kaldığının farkındayım. Fakat detaylı liste açıklanır açıklanmaz onunda bilgisini paylaşacağım.

Yeni DS7 Crossback Fiyatı Ne Olacak?
Aracın fiyatı konusunda Avrupa pazarı için 30.000 euro ile 58.000 euro aralığında listeleneceği konuşuluyor. Bunu baz alarak ülkemizde satılmaya başlandığı zaman 200 bin TL civarında baz modelde fiyatlanıp en üst modelinin 400 bin TL’ye kadar çıkacağını tahmin ediyorum. Online siparişleri birkaç haftaya başlayacak olan DS7 Crossback hakkında yeni gelişmelerden haberdar olmak için facebook sayfamız üzerinden bizi takip edebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar
  1. AlpErGün dedi ki:

    verilen teknik bilgi aracı tanımak için yetersiz ve ayrıca elektrikli motor menzili çok çok az bu fiyata bu araç aşırı pahalı olmuştur.
    TOGG u beklemek lazım.

  2. Salih dedi ki:

    Harika bir araç, bayılıyorum şunlara