Oto Kokpit

Yeni BMW 3 Serisi Sürtünme Katsayısı Açıklandı

Yeni BMW 3 Serisi Sürtünme Katsayısı Açıklandı

BMW’nin D kompakt sınıftaki çok güçlü temsilcisi olan 3 serisi, g20 kodlu yeni kasasıyla yollara çıkmaya hazırlanıyor. Artık çok az bir zaman kaldı ve çalışmaların neredeyse sonuna gelindi. BMW yakın zamanda yeni kasa 3 serisinin sürtünme katsayısını da açıkladı. İşte detaylar…


Yeni BMW 3 Serisi Sürtünme Katsayısı

Yeni kasa BMW 3 Serisi için geri sayım sürüyor. Bavyeralı üretici şimdi de aerodinamik açıdan iddialı bir araç olduğunu ortaya koymak için bir bülten yayınladı. Lüks kompakt sedan sınıfının önde gelen modellerinden olan ve G20 kodlu kasayla 7. nesil 3 serisini temsil edecek araç, Sedan sınıfta oldukça iddialı aerodinamik yapıyla karşımıza çıkacak. Bir CLA kadar iyi olmasa da 0.23 sürtünme katsayısı ile kendi sınıfının lideri olacak.

Peki bu değer neyi ifade ediyor?
Bir otomobilin motoru kadar tasarımı da önemlidir. Rüzgar karşısında bir aracın sürtünme değerleri ne kadar düşükse performansı da o kadar artar. Bu yüzden düşük sürtünme katsayısına (cd) sahip araçların yakıt tüketimi de az olur ve performansı da bir o kadar iyi olur. Yani yeni nesil 3 serisinin öncekilere göre daha iyi performans sunmasını ve daha düşük yakıt tüketimi ile yol almasını bekliyoruz.

Yeni BMW 3 serisi, 4 Ekim’de kapılarını açacak olan 2018 Paris otomobil fuarında tanıtılması bekleniyor. Yani 20 günden az bir vakit var. Bu konuda en önemli gelişmeleri aktarmaya devam edeceğim.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }