Oto Kokpit

Yakıt Tasarrufunda 4 Ana Madde’ye Dikkat Edin

Yakıt Tasarrufunda 4 Ana Madde’ye Dikkat Edin

Son zamanlarda akaryakıta gelen zamlardan sonra yakıt tasarrufu hiç olmadığı kadar önem arz ediyor. Öyle ki zamlar sonrasında büyükşehirlerde trafikte bile fark edilir şekilde azalma oldu. Böylesine bir ortamda araç kullanırken yakıttan olabildiği kadarınca tasarruf etme cabası ortaya çıktı. Bunlara dört ana madde altında birlikte bakalım.

1- İstasyonlar Arası Fiyat Karşılaştırması Yapın
Büyük farklar olmamasına karşın iki akaryakıt istasyonu arasında farklar olabiliyor. Sürekli yakıt alıyorsanız karşılaştırmalı yakıt almanız cebinize küçük kazanç sağlayabilir

2- Yakıt Kalitesini İhmal Etmeyin
Litre başına uygun yakıt almaktan daha önemlisi kaliteli yakıt almaktır. Marka bazında yakıt kalitesi aşikarken aynı markanın farklı istasyonlarında dahi akaryakıt kalitesi değişebiliyor. O yüzden sorun yaşamadığınız ve kalitesinden yüksek oranda emin olduğunuz istasyondan yakıt almaya özen gösteriniz.

Yakıt Tasarrufunda 4 Ana Madde

3- Teknik Sorunsuzluk Çok Önemli
İlk iki kriterden daha önemlisi varsa o da aracınızın teknik sorunsuzluğudur. Eğer bakımlarınız tam ve aracınız sorunsuz şekilde çalışıyorsa % 10’a varan yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.

4- Yakıt Tasarrufuna Yönelik Sürüş Eğitimi Alın
Eğer akaryakıtın son zamanlarda yükseldiği ortamda ciddi anlamda tasarruf etmek istiyorsanız kesinlikle bu davranışa yönelik eğitim almalısınız. Doğru viteste ve doğru gaz tepkisiyle kullanılan araçlarda % 25’e varan yakıt tasarrufu sağlanabiliyor.

Birkaç tüyo isterseniz; ani hızlanma ve durmalardan kaçınınız.

Yüksek hızda kullanmamaya özen gösteriniz.

Şehir dışı sürüşlerinde hız sabitleyici özelliği varsa mutlaka kullanın.

Aracınız manuel ise doğru vites kullanınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.