Sürücü Kursları Rehberi

Volkswagen PreCrash 360° Özelliği Nedir?

Volkswagen marka araçlarda bulunan PreCrash 360° özelliği çarpışma ve tehlike anında sürücüyü uyaran ve araçta otomatik olarak birtakım değişiklikler meydana getiren gelişmiş bir özelliktir. Çarpışma hazırlığı olarak dilimize çevrilebilen precrash özelliği ile sürüşler daha da güvenli bir boyut kazanmakta olası tehlike anında araçta bulunan camlar kapanarak çarpışmaya olası hazırlıklar gerçekleşmektedir. Bu hazırlıklar aracın tüm çevresinde bulunan sensörlerin hareket algılama kabiliyetiyle gerçekleşmekte aracın ön ve arka kısmında bulunan sensörler sayesinde olağan dışı gelişmelere karşı otomatik tedbir alınarak araç içindeki yolcuların güvenliği amaçlanmaktadır.

Volkswagen PreCrash 360°

PreCrash 360° Özelliği Ne İşe Yarar?
PreCrash 360° özelliği Volkswagen marka araçlarda kullanılmaya başlanan yeni güvenlik sistemlerinden birisidir. Çarpışma hazırlığı özelliği sayesinde 2 saniyeden fazla süren riskli sürüşler algılandığında;

  • Elektrik kumandalı emniyet kemeri aktif hale gelerek kemerde bulunan boşluklar sıkılmakta,
  • Açık olan tüm camlar 1-2 cm mesafe kalıncaya kadar kapatılarak dışarıdan gelebilecek zararlar önlenmeye çalışılmakta,
  • Panoramik açılır cam tavan tamamen kapatılarak çarpışmaya önlem alınmakta

Bu sayede olası bir çarpışmadan en az hasarla çıkılması amaçlanmaktadır. Yan camların azda olsa açık bırakılması meydana gelebilecek herhangi bir kaza durumunda açılacak hava yastıklarının basıncının boşaltılması ve sıcak gaz çıkışının dışarıya daha çabuk tahliye edilmesi içindir. PreCrash 360° sayesinde yalnız araç kullanırken oluşacak tehlikeler değil trafik ışıkları gibi durma halinde oluşacak tehlikelerde karşı taraftan gelecek risklerinde önlenmesi amaçlanmaktadır. Örneğin PreCrash 360° özelliğine sahip kırmızı ışıkta duran bir araca 2 saniyeden fazla tehlike arz edecek şekilde yaklaşılması halinde sensörler yardımıyla sürücü uyarılacak ve arkadan gelen tehdide karşı çarpışma hazırlığı otomatik olarak gerçekleşecektir.

Volkswagen PreCrash 360° Özelliği Hangi Modellerde Bulunur?

Çarpışma hazırlığı özelliği ilk kez Volkswagen markasının Arteon modelinde 2017 yılında kullanılmıştır. 2017 yılından sonra genellikle Golf, Touareg, Jetta markalı otomobillerde opsiyonel olarak tercih edilen VolkswagenPreCrash 360° özelliğinden ilham alan Toyota da ön çarpışma önleyici sistemleriyle yalnızca benzinli modellerinde opsiyon olarak çarpışma hazırlığı özelliğini müşterileriyle buluşturmaktadır. Çarpışma hazırlığı sistemi araçlara fabrika çıkışıyla birlikte eklenmekte daha sonra bu özelliğe sahip olunması mümkün olmamaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git