Oto Kokpit

Volkswagen Polo’ya 2014 Makyajı Yapıldı

Adblue iptali - Arıza tespit cihazı - Ecuemulators

yeni-kasa-volkswagen-polo-2014-1

Alman otomobil devi volkswagen son yıllarda birçok modelini yeniledi. Bunlara son olarak vw golf 7 eklendi. Peki ailenin küçük haylazı polo ne zaman yenilenecek? Şimdilik baştan aşağı yenileme yapılmayacağının haberini vereyim. En azından yakın zamanda böyle bir haber almak güç görünüyor. Çünkü 2014 yeni vw polo makyajını tamamladı ve mart ayındaki cenevre otomobil fuarını bekliyor. Yenilenen volkswagen polo modeli de radikal değişimler yer almıyor. Fakat belirgin değişimler yok değil. Dış ve iç tasarımda, motor seçeneklerinde ve teknolojik olarak geliştirmeler yapıldı. Detaylara geçeceğiz, fakat polo’dan biraz daha bahsetmek istiyorum. Volkswagen markasının b segmentinde yer alan polo modeli, 1975 yılından beri üretiliyor. Bir zamanlar ülkemize sedan modeli de ithal edilmişti. Fakat, volkswagen polo ülkemizde hatchback sınıfta tanındı ve sevildi. 4 defa evrim geçirdi ve 5. nesiline 2009 yılında kavuştu. Bu modelini birçok kez kullanma fırsatı da buldum. Aracı tanıyacak kadar yol da yaptım. Sınıfındaki en başarılı modellerden biri olduğunu söyleyebilirim. Her neyse konumuz yenilenen 2014 volkswagen polo ve bu konu üzerine yoğunlaşalım.

Dingil mesafesi aynı ama uzunluk artmış
Volkswagen Polo'ya 2014 Makyajı Yapıldı
Güncel volkswagen polo teknik özelliklerine bakarak yenilenen poloyu değerlendirecek olursak aracın dingil mesafesi yine 2470 mm. Fakat uzunluk (değişen tampon yapısından olsa gerek) + 2 mm artmış. Genişlik yine 1682 mm ve yükseklik ise 9 mm düşürülmüş. Bunun sonucunda araç 1453 mm yüksekliğe getirilmiş. Bagaj mesafesi yine 280 litre olarak kalmış. Yani 2014 yeni polo’nun boyutlarında bariz bir değişim yapılmamış. Sadece yükseklikte belirgin düşüş yaşanmış ve uzunluk birazcık artmış.

Dışta küçük ama belirgin değişimler yapılmış
yeni-kasa-volkswagen-polo-2014-1
Dıştaki değişimde uzunluk ve yükseklik dışında da değişimler yapılmış. Bu değişim ön tasarımda daha belirgin olarak karşımıza çıkıyor. Makyajlı ön farlar, yeni ön ızgara ve yeni ön tamponlar yer alıyor. Arkada ise stoplar ve arka tampon değişim yaşamış. Yani dışta, tasarımsal anlamda aracın belirgin hatlarına yeniden şekil verilmiş. Zaten bu da facelift’in amaçlarından biridir.

İç tasarımda abisine özenmiş
yeni-kasa-volkswagen-polo-2014-11
2014 vw polo facelift‘in detaylarındaki öne çıkan diğer değişimde iç mekanda yapılmış. Yenilenen polo’yu abisi vw golf 7’ye benzetenler olabilir. Haklısınız. Çünkü orta konsol ve direksiyon simidi anımsatmıyor değil. Yenilenen direksiyon simidinin bu benzerliği kötüde olmamış. Hatta yapılması gereken değişimlerden birisi bu olmalıydı ve vw bunu gerçekleştirmiş. Öne çıkan bir diğer değişimde multimedya ekranında olmuş. 5 ve 6.5 inç seçeneklerle opsiyonel olarak sunulan ekranlar, yeni polo’ya renk katacak ögelerden biri oluyor. Bunun yanı sıra yeni vites topuzu, yenilenen klima kontrol alanı da göze çarpan değişimler arasında yer alıyor.

Daha çevreci ve cimri motor seçenekleri ile geliyor
yeni-kasa-volkswagen-polo-2014-6
2014 cenevre otomobil fuarında resmi tanıtımı yapılacak olan yeni vw polo hem yeni motor seçeneklerini hemde güçlendirilmiş motor seçeneklerini tanıtacak. Peki neler yeni? 1.6 TDİ motor ünitesinin pabucunu dama atacak 1.4 litrelik 3 silindirli yeni TDİ motor seçeneği geliyor. Bu seçeneğin en altında yer alacak olan 75 beygirlik ünite 210 nm tork üretecek ve 3.2 litrelik yakıt tüketim değeri ile birlikte 82 g/km gibi oldukça düşük emisyon değeri ile de cimri-çevreci özelliğini öne çıkaracak. yine 1.4 lt tdi ünite de 90 beygir ve 105 beygirlik seçeneklerde yer alacak. En ideal seçenek olmasını düşündüğüm 90 beygirlik motor seçeneği ise 3.4 litrelik yakıt tüketimi ile birlikte 89 g/km emisyon salınım değerine sahip olacak. Bu değerleri biraz sonra kıyaslamada ne anlama geldiğini belirteceğim için detaya girmiyorum. Bu dizel ünitelerin yanı sıra 1.2 tdi 75 beygir, 1.6 tdi 90 ve 105 beygirlik ünitelerde yer alacak.

Benzinli cephesinde ise sürpriz motor seçenekleri geliyor. Aldığım bilgilere göre 1.0 litrelik yeni TSİ motor 90 beygir güç üretecek ve ortalama yakıt tüketimi ise 4.1 litre (dizel motorları kıskandırır) olacak. Bunun yanı sıra 3 silindirli 1.2 tsi motor seçeneğindeki 90 beygirlik üniteye ek olarak 110 beygirlik güç ünitesi geliyor. İsteyen düşük hacimd daha fazla gücü bu motor seçeneği ile bulacak. Bana 1.2 yetmez diyenler için ise polo gt ve polo gti da yine sunulacak. 2014 yeni polo gti 180 beygirden 190 beygire çıkarılmış ve polo gt modeli de 140 beygirden 150 beygire çıkarılmış. İki motor seçeneği de yine 1.4 litrelik TSİ motorda güç üretecek.

Makyajlanan polo da neler değişti?
Yeni polo da dış ve iç tasarımda belirgin değişimler yapılmış. Özellikle iç mekanda, golf 7’nin yansıması olmuş. Boyutlarda küçük değişimler yaşanmış. Özellikle yükseklik belirgin şekilde düşürülmüş. Bunun dışında yeni eklenen motor seçenekleri daha ön plana çıkıyor. Bildiğiniz üzere 1.2 TSİ, ve GT seçenekleri ülkemizde yer almıyor. Ayrıca 1.6 tdi 105 beygirlik motor seçeneği de polo da sunulmuyor. Fakat 1.4 litrelik yeni motor seçeneği ile birlikte bu durumun değişeceğini umuyorum. Ayrıca yeni tsi motor seçeneklerinin de yer alması ile birlikte mevcut 1.4 litrelik atmosferik motor seçeneğinin rafa kalkmasını bekleyebiliriz. Şimdilik aktaracaklarım bu kadarla sınırlı. Daha fazla bilgi edindikçe sizlerle paylaşıyor olacağım.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.