Oto Kokpit

Volkswagen, e-Golf ile Seviye 4 Otonom Sürüşü Testine Başladı

Otomotiv teknolojisinin en gözde donanımları arasında bulunan Otonom Sürüş adına markalar her geçen gün kendini geliştiriyor. Otomobil devi Volkswagen yakın gelecekte araçlarını dördüncü seviye otonom sürüşe hazır hale getirmek için testlere başladı. e-Golf üzerinde testlere başlayan Volkswagen, bu için Hamburg’ta büyük bir üst kurmaya da başladı. İşte detaylar…

Volkswagen Seviye 4 Otonom Sürüş

Seviye 4 Otonom Sürüş, aracın tamamen şoförsüz kullanım adımının bir öncesidir. Yani çoğu koşulda araç kendi kendine sürüş gerçekleştirir. Bazı kritik durumlarda sürücü tarafından küçük müdahale isteyebilir ya da sürücünün direksiyon başında olmasını ara ara hatırlatmayı ister. Fakat uzunca bir süre sürücü müdahale etmeden araç kendi kendine belirlenen rota üzerinde ilerler.

Volkswagen Group Araştırma Bölümü böyle bir teknolojiyi yakın zamanda araçlarında kullanmak adına Hamburg’ta test etmeye başladı. Şehir trafiğinde ve gerçek sürüş koşullarında gerçekleştirilen testlerde e-Golf kullanılıyor. e-Golf üzerinde 11 lazer tarayıcı, 7 radar ve 14 kamera bulunuyor. Aracın bagajında bulunan 15 dizüstü bilgisayara eş değerdeki işlem gücü ile birkaç saatlik testlerde dakikada 5 gigabayta kadar veri iletiliyor. Bu veriler içerisinde yayalar, bisikletliler, diğer araçlar, kavşaklar, geçiş hakkı, park etmiş otomobiller ve hareket halindeki trafikte şerit değişiklikleri hakkında bilgi toplanıyor.

Birden fazla yapay zekâ yaklaşımı kullanılıyor
Bilgilerin çeşitliliğine ve karmaşıklığına rağmen, otomobil yazılımında kullanılan yapay zekanın tüm ilgili nesneleri kaydetmesi ve herhangi bir yanlış alarmı tetiklemeden bunlara yanıt vermesi gerekiyor. Bunun için de, Derin Öğrenme (Deep Learning), insan beyni ve sinir sisteminden esinlenilen Neural Networks ve Sinir Ağları ve Örüntü Tanıma (Pattern Recognition) gibi birkaç farklı yapay zeka yaklaşımı benimseniyor.

Bu arada Volkswagen otonom sürüş testlerini daha iyi ve etkin şekilde yapmak adına Hamburg/Hansa’da 9 kilometrelik dijital test alanı inşaatına başladı. 2020 yılında tamamlanacak olan test alanında trafik ışıkları, altyapıdan araca (I2V) ve araçtan altyapıya (V2I) iletişimi sağlayacak bileşenler yenilenecek. Böylece daha sağlıklı veriler ve daha sorunsuz otonom sürüşe sahip Volkswagen modelleri üretilecek.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }