Oto Kokpit

Volkswagen Ailesinin İlk Elektrikli SUV’u “ID.4” Üretim Bandında

Volkswagen Ailesinin İlk Elektrikli SUV’u “ID.4” Üretim Bandında

Elektrikli otomobil dünyası hızla gelişmeye devam ediyor. Volkswagen firması da bu konudaki çalışmalarına tam gaz devam ediyor. Ailenin ilk elektrikli modeli ID.3’ten sonra ilk elektrikli SUV modeli olacak ID.4‘e sıra geldi. 500 kilometre menzile sahip olacak bu aracın seri üretimine başlandı. İşte detaylar…


Volkswagen ID4

Volkswagen ID.4 modelinin üretimine Almanya’nın Saksonya eyaletine bağlı şehrindeki Zwickau fabrikasında başlandı. Dünya lansmanı Eylül ayında gerçekleşecek olan bu aracın menzili WLTP verilerine göre 500 kilometre olarak açıklandı.

Volkswagen’in ilk elektrikli SUV’u olacak bu araç geliştirilmiş MEB platformunda üretilecek. Avrupa’da, Çin’de ve daha sonra ABD’de satışa çıkacak olan Volkswagen ID.4 ilk etapta arkadan itişli olarak pazara sunulması planlanırken, sonraki dönemde elektrikli dört tekerlekten çekişli versiyonu satışa çıkacak.

Volkswagen ID4 Ne Zaman Çıkacak?

Zwickau’da gelecek yıl 300 bin elektrikli araç üretilecek
Zwickau, büyük bir otomobil üretim tesisinin tamamen elektrikli model üretimine geçtiği ilk fabrika olarak Volkswagen markasının e-mobilite atağında önemli bir rol oynuyor. Bu yıl tamamlanacak tüm dönüşüm çalışmaları sonrasında 2021 yılında MEB teknolojisine sahip yaklaşık 300 bin elektrikli aracın Zwickau fabrikasında banttan indirilmesi hedefleniyor.

Zwickau tesisi böylece Avrupa’nın en büyük ve en verimli elektrikli araç fabrikası olmakla kalmayacak, aynı zamanda Volkswagen’in küresel üretim ağının dönüşümüne de öncülük edecek. Elektrikli SUV araç üretiminin uluslararası düzeyde gerçekleştirilmesine yönelik hazırlıklar da tam gaz devam ediyor. ID.4’ün üretim öncesi çalışmaları Çin’deki Anting tesisinde da halihazırda başlatılmış durumda. 2022 yılında ise Chattanooga tesisinde modelin üretimi başlayacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]