Oto Kokpit

V12 Motora Sahip Sıra Dışı MPV: Columbus

Tarihin en çılgın otomobillerini listelesek bunlar arasında “Columbus” aile aracı olarak kesinlikle ilk 10’da yer alırdı. Peki bu arabayı sıra dışı yapan nedir? Gelin öğrenelim.


Columbus

1992 yılında Italdesign elinden çıkan bu sıra dışı araç Amerika’nın keşfinin 500. yılını kutlamak adına Columbus modelini üretmişti. Kristof Kolomb’un soy ismini alan araç, 6 metre uzunluğunda olup karoseri karbon fiber malzemeden üretilmiş.

7 koltuklu yapısıyla dikkat çeken bu MPV’nin dış ve iç tasarımı bugüne kadar eşi rastlanmamış şekilde dizayn edilmiş. Gerçi yaşam alanı otobüslere benzer koltuk yapısında olsa da aracın kokpiti alışılmışın dışında kalıyor. Tekrardan yaşam alanına dönecek olursak otobüsle otomobilin birleşiminin yakalandığı dış görünümü ile dikkat çeken Columbus, cam tavandan bağımsız çalışan sunroof’u, geniş açılı ön camı, ferah arka alan için B sütunundan itibaren arkaya doğru uzanan cam yapısı gibi noktaları da öne çıkıyor.

Columbus V12 Özellikleri

Konfor ögeleri öne çıkan Columbus’un içinde tavan aydınlatması, TV ağı, deri koltuklar bulunuyor. Fakat en sıra dışı ayrıntı geniş iç mekan ve döner koltuklar oluyor. Bu araçla tıpkı Kristof Kolomb gibi dünya seyahatine çıkmak lazım.

Columbus V12 İçi

Böylesine büyük aracın rahat ve akıcı gitmesi adına güçlü motor kullanılmış. 5.0 litre V12 BMW atmosferik beslemeli benzinli motoruna sahip olan Columbus, 300 beygir güç sunuyor. Dört tekerden çekiş sistemi bulunan bu otomobil için ayrıca düşük hızlarda arka tekerler 15 derecelik ters açı yapabiliyor. Öte yandan büyük olmasına karşın güçlü ünite sayesinde bu büyük otomobil 210 km/s hıza çıkabiliyor.

Italdesign elinden çıkan ve tarihte iz bırakan Columbus’u genel hatlarıyla aktardık. Son olarak fotoğraflarına bakalım.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]