Oto Kokpit

Twincharger Motor Nedir? Hangi Araçlarda Bulunuyor?

Twincharger Motor Nedir? Hangi Araçlarda Bulunuyor?

İlk otomobilin yapılışından sonra hızlı bir şekilde gelişen teknoloji, araçların da aynı orantıda gelişmesini sağlamıştır. Bu gelişmeler, araçlarda motordan alınan verimin arttırılmasını gibi bir zorunluluğu doğurmuştur. Böylece araç motorlarında verimi yükseltebilmek adına çeşitli denemeler ve yenilikler yapılmaya başlanmıştır. Bu süreç içerisinde pek çok yenilik söz konusu olmuştur. Bunlardan bir tanesi de Twincharger olarak adlandırılmakta olan motor yapısıdır.

Twincharger Motor Hangi Araçlarda Bulunuyor?

Twincharger motor nedir?

Twincharger, otomobil piyasasına ilk kez Volkswagen tarafından sürülmüş olan TSI motor serisidir.  Motor, Volkswagen tarafından küçük hacim, yüksek güç ve düşük tüketim mantığıyla ortaya konulmuştur.

Twincharger motorlar, ilk olarak Volkswagen’in Golf model araçlarında 1.4 litre hacim ve 170 beygir gücüyle kullanılmıştır. Model, Golf GT olarak bilinmektedir.

TSI motorların güçlü olmasın sağlayan iki temel etken bulunmaktadır. Bunlardan biri direkt enjeksiyon sistemi olan FSI, diğeri ise turbo ve kompresörün birleştirilmesidir. Twincharger motorların çalışma prensibi ise buna dayanmaktadır. Bu motorlarda önce kompresör devreye girmektedir. Motor devri artmaya başlayınca da turbo çalışmaya başlayarak, kompresör ile yer değiştirmektedir.

Çift besleme sayesinde turbo boşluğu oluşmayan bu motorlar, aynı zamanda DSG şanzımanlarla da oldukça iyi uyum sağlamaktadır. Volkswagen, bu ilk araç ardından 140 beygir gücü olup yalnızca turboya sahip olan ve 122 beygir gücüne sahip olan motorları da üretmiştir.

Volkswagen tarafından üretilmekte olan TFSI motorlar da, TSI adıyla anılmaya başlar olmuştur. TSI motorların Volkswagen’de yaygınlık kazanmaya başlaması, Volkswagen bünyesinde olan çeşitli markaların da bu motorları kullanmasına olanak sağlamıştır.

Twincharger motor kullanılan markalardan bazıları, Volkswagen, Zenvo TS1 GT, Jaguar C-X75, Lancia Delta S4, Volvo S60 Polestar, Ford Mustang, Mini Cooper S olmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]