Oto Kokpit

Türkiye’nin İlk LNG İstasyonu Açıldı

Türkiye’nin İlk LNG İstasyonu Açıldı

Sıvılaştırılmış doğal gaz olarak olarak bilinen LNG, artık ülkemizde aktif olarak kullanılmaya başlandı. Shell & Turcas tarafından hayata geçirilen ilk LNG istasyonu İstanbul-Ankara Otoyolunda hizmete açıldı. İşte detaylar…


Türkiye’deki LNG İstasyonu

10 Ocak 2020 tarihinde hayata geçirilen Türkiye’nin ilk LNG istasyonu, Shell’in Avrupa’da LNG’li istasyon kurduğu 4. ülke olma özelliği taşıyor. 50 yıla yakın tecrübeye sahip olan ve LNG sektöründe lider olan Shell, maliyet konusunda avantaj sunan ve daha temiz bir yakıt olan LNG’nin, denizcilik ve karayolu taşımacılığı sektöründe kullanımını arttırmaya yönelik önemli atılımlar gerçekleştiriyor. Türkiye, Shell’in LNG istasyonu açtığı Avrupa’daki 4. Sapanca istasyonu da Avrupa’da Shell’in 14. LNG istasyonu oldu. Shell, Avrupa’da 2020 sonuna kadar 3 ülkede daha LNG istasyonu açmayı ve toplam sayısını 30 istasyona ulaştırmayı hedefliyor.

Sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) nedir?
LNG atmosfer basıncında doğal gazın -162°C’a kadar soğutularak renksiz formda sıvı faza geçmiş halidir. Soğutma işleminden geçirilen doğal gaz, sıvılaştırma sonucunda 600 kat küçülerek, taşıma ve depolama süreçleri için çok daha kolay ve güvenli hale getirilir. Doğal gazın stoklanması ve de ulusal boru hatlarının ulaşmadığı noktalara taşınabilmesi için ideal olan LNG, boru hattında dağıtıma girmeden önce veya nihai kullanım prosesi öncesinde gaz haline dönüştürülür. LNG, ısı veya elektrik üretmek için evler, iş yerleri ve endüstriyel alanlarda kullanıldığı gibi başta gemi, tren ve kamyonlar olmak üzere ulaşım sektöründe de düşük maliyetli ve çevreci bir alternatif yakıt olarak kullanılmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.