Oto Kokpit

Türkiye’de Otomobil Kullanıcıları En Çok Bu Renkleri Tercih Ediyor

Tüketici tercihleri satın alım sürecinin önemini bilmeyen yoktur. Söz gelimi otomobil satın alırken bile bir takım kriterler, müşteri cephesinde belirleyicidir. Aracın fiyatı, piyasa satış durumu, özellikleri, motor gücü, yakıt tüketimi gibi birçok seçenekler değerlendirilir ve araç öyle alınır. Bunlar arasında renk tercihi de ağır basmaktadır. 2018 yılı Ocak – Kasım tarihleri arasında toplanan veriler baz alınarak en çok tercih edilen otomobil renk beyaz olmuş.


Otomobil de En Çok Tercih Edilen Renkler

Medya takip ve raporlama ajansı PRNet tarafından 2018 yılı Ocak – Kasım tarihleri baz alınarak toplanan verilere göre araç alırken en çok tercih edilen araba renkleri belirlenmiş. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre 2018 yılı içerisinde Türkiye yollarına 488 bin 123 adet araç trafiğe kayıt yaptırmış. Bunlar arasında % 56’sı beyaz rengi ağırlıklı olarak öne çıkarken % 21,5 gri renk, % 7,3 siyah renk ve % 5,6’sı ise kırmızı renk olarak tercih edilmiş.

Yukarıdaki veriler, 2018 yılı ilk 11 aylık periyotu baz alınarak derlenmiş olup 2017 yılına göre beyaz rengin üstünlüğü gerilediği görülmüş. 2017 senesi içerisinde Türkiye’de yollara çıkan otomobillerin % 58,7’si beyaz renkteydi. Kısaca beyaz renk, geçen yıl 2.7 puan kaybetmiş. Böylece otomobil satın alımındaki tercihlerde beyaz renk popülerliğini az da olsa kaybetmeye başladığını görüyoruz.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Şahan Temiz dedi ki:

    Aynen öyle en çok tercih edilen renk beyaz bizim ülkede

] }