Oto Kokpit

Turbo Mili Neden Boşluk Yapar? – Turbo Boşluğu Nasıl Giderilir? – Turbo Mili Neden Kırılır?

Turbo Mili Neden Boşluk Yapar? – Turbo Boşluğu Nasıl Giderilir? – Turbo Mili Neden Kırılır?

Turbo motorlu araçlarda zamanla turbo milinde boşluk oluşur. Yaşanan bu turbo boşluğu ilerleyen dönemlerde turbo milinde kırılmaya dahi neden olur. Daha detaylı anlatacak olursak hava filtresinde meydana gelen tıkanıklık nedeniyle yeterli miktarda hava gelmesi, hava filtresi yönüne doğru hareket ederek boşluk meydana getirir. Bu nedenle merkezin yatağını bozarak turbonun arızalanmasına neden olur. Buna ek olarak turbo kompresör salyangozuna yağ dolmasına neden olacaktır.


Turbo Mili Neden Boşluk Yapar?

Turbo Milinde Boşluk Olursa Ne Olur?

Turbo milinde boşluk olması durumunda, milin yataklarında aşınmalara neden olarak ilerleyen dönemlerde aşınma sonucunda boşluklara neden olur. Boşluk zamanla birlikte artarak turbonun ömrünü azaltır. Periyodik olarak uygulanmayan bakımlar sonucunda kirlenen ve akıcılık formunu kaybeden motor yağı, turbonun soğumasını engeller.

Turboda Boşluk Ne Demek?

Turbonun belirli miktarlarda basınç oluşturmasından sonra, gaz pedalının bırakılması sonucunda emme manifoldunda bulunan gaz kelebeğinin kapanmasına neden olur. Bu kapanma durumlarında turbonda motora gelen borularda yüksek miktarlarda basınç birikir.

Turbo Boşluğu Nasıl Anlaşılır?

Turboda meydana gelen arızaların başlıca nedenleri şu şekildedir;

  • Çiğ duman atılması
  • Yakıt tüketiminin normalin aksine daha fazla olması
  • Arıza ışığının sürekli olarak yanması
  • Rampa yollarda performans düşüklüğü
  • Turbo göstergesinde yer alan bar göstergesinin düşük seviyelerde olması
  • Yağ dumanının gelmesi
  • Turbodan ıslık şeklinde sesin gelmesi

Turbo Boşluğu Nasıl Giderilir?

Serbest olan basınçlı hava, egzozdan geçerek turboda bulunan türbinini egzoz gazından bağımsız bir şekilde harekete geçirir. Bu sayede turbo düşük devirde devreye girerek turboda bulunan boşluğu belirli miktarlarda azaltır.

Turbo Hortum Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Turbodan İNTERCOOLER’e ulaşan kauçuk hortum, belirli bir süre sonra aşınarak çatlar ve yırtılır. Hortumda meydana gelen yırtılma sonucunda ıslığa benzer bir ses duyulma başlar. Bu sesin duyulması aslında hortumun hava kaçırması ve motora gitmesi gerekirken boşa giden havanın anlamını taşır. Boşa giden her hava aracın çekiş miktarını düşürür.

Turbo Neden Yağ Çeker?

Blok havalandırma sisteminde meydana gelen tıkanıklık durumları ya da blokta aşırı miktarlarda gaz kaçağı durumları olması durumunda aşırı miktarlarda basınç ortaya çıkar. Basınç turbo yağ dönüş sistemine giderek yağ dönüşünün tıkanmasına neden olur. Bu tıkanma sonucunda kompresör ya da türbin bölgesine yağın kaçmasını sağlar.

Turbo Mili Neden Kırılır?

Manifolttan bir parçanın kopması ya da ketsiye-piston sarma durumlarında turbo mili kantlarında hasara oluşumunu tetikler. İlk olarak orijinal olmayan ya da kalitesiz olarak tercih edilen hava filtreleri belirli bir zaman sonra aşınarak kopmasına neden olur. Aşınma sonrasında kopan kâğıt ya da tel parçaları turbonun içine çekilmesi sonucunda turbo emiş pervanelerine zarar verebilmektedir. Bu gibi durumlar turbo milinin kırılmasına neden olur.

Turbosu Bozuk Araç Gider Mi?

Turbosu arızalı olan bir araç ilk anlamda aracın hareket etmesine engel olacak bir durumu söz konusu değildir. Ancak biraz detaya indiğimizde, turboda meydana gelen bir arıza durumu motorun yanma veriminin düşmesine neden olabilir. Buna ek olarak yakıt miktarının artmasıyla birlikte motor çekiş gücünün düşmesini etkileyebilir.

Turbo Arızası Durumunda Ne Olur?

Turbo bulunan bir aracın, turbosunda meydana gelen arızalanmalar aracın hareket etmesine hiçbir şekilde engel olmaz. Ancak araçta bulunan motorun performansını azaltırken aynı zaman da yakıt performansını büyük ölçüde artırır. Turbodaki hava emiş gücünün yeterli seviyede olmaması durumunda egzozdan çıkan dumanın oldukça siyah renkte olmasına neden olur. Bunun nedeni ise yakıt için yeterli miktarlarda hava olmamasından kaynaklıdır.

Turbo Yağsız Kalırsa Ne Olur?

Turboda yağ olmaması durumunda turbo dönüşünü devam ettirebilir. Ancak dönme devam ettikçe kompresör mili ve yataklarında aşınmalar meydana gelirken, türbinde de aşınmalara neden olur. Aşınmaları ortadan kaldırmak için turbo devrede olmadığı dönemlerde yağlanmanın devam ettiği rölantide olmak gerekmektedir. Bu dönemde turbo mili duracaktır.

Turbo Nereden Yağ Kaçırır?

Yağın her iki tarafta bulunan pervanelere ulaşmaması için gövde ve milde farklı conta ve segman bulunmaktadır. Segman ve contaların belirli bir süre sonra aşınması ya da ömürlerini doldurması durumunda yağları emerek egzoz taraflarına iletmeye başlar. Emme sonucunda meydana gelen yağlar motor silindirine ulaşarak yağ kaçmasına neden olur.

Dizel Araçta Turbo Bozulursa Ne Olur?

Normal araçlarda olduğu gibi dizel araçlarda bulunan turbonun arızalanması durumunda aracın devir alması yavaşlarken aynı zaman da belirli devrin üstüne çıkamaz. Yakıt tüketimi normalin aksine 3 kat artarken, EGR ve DPF sisteminde arızalanmalara neden olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }