Oto Kokpit

TSi Motorların Ne Kadar Yağ Yakması Normaldir?

TSi Motorların Ne Kadar Yağ Yakması Normaldir?

Otomobil sektörü, ilk aracın çıkmasından bu yana büyük gelişmeler göstermiştir. Araçların gelişmesinde önemli bir yer sahibi olan en önemli unsurlardan bir tanesi de, motorlar olmaktadır. Geçtiğimiz yüzyıldan bu yana pek çok güncelleme ve gelişmeye uğrayan motorlar, pek çok farklı modele sahiptir. Bunlardan bir tanesi de TSi Motor olmaktadır.

TSi Motorların Ne Kadar Yağ Yakması Normaldir?

Her motorun avantajları ve dezavantajları olduğu gibi, TSİ motorlarda da bu durumlar mevcudiyeti görülmektedir. Ancak TSİ motorları hakkında bahsedilmekte olan en büyük ve önemli sorun da, bu motorların yağ yakmasıdır.

TSİ Motorlar Ne Kadar Yağ Yakar?

Piyasada bulunan motorlarda, yapısal olarak bazı dezavantajlar vardır. Bunlardan biri de TSİ motorlar hakkındadır. TSİ Motorlarda yağ yakma, özellikle 1.4 litrelik olan, 160 ile 180 beygir gücüne sahip olan turbo ve supercharger beslemeli olan motorlar üzerinde oldukça bahsedilen konular arasına girmektedir. Bu motorların güçlü sürümlerinde, yağ yakma olduğu görülmüştür. Ancak belirttiğimiz üzere motorun beygir gücüne göre yağ yakma oranı değişmektedir. Örnek olarak aynı motorun 122 beygir gücüne sahip sürümlerinde yağ yakma oranı daha azdır.

TSİ motorlarda, yeni motorların 1000 kilometrede, 1 litre yağ tükettiği ve bu nedenle bujilere yağ püskürtüldüğü belirtilmektedir.

TSİ Motor Nedir?

TSİ Motorlar, Volkswagen tarafından günümüzde üretilen motorların bir ismidir. TSİ motorların açılımı, Turbo Stratified Injection olarak verilmektedir. Motorların özelliği turbo bulundurması ve direkt olarak enjeksiyon sistemine sahip olmasıdır. Firma tarafından yapılmış bir açıklamada bu motorlar ile daha iyi verim alınmasının amaçlandığını belirtilmiştir. Bunun nedenlerinden biri motorun küçük olması nedeniyle daha az sürtünme ve güç kaybı olmasından geçmektedir.

Direkt enjeksiyon sisteminde, yakıt pistona doğrudan aktarılarak püskürtülmektedir. Böylece motorun daha yüksek basınç değerlerinde çalışması mümkün olmaktadır. Bu, verimlilik ve güç değerlerini de arttırmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]