Oto Kokpit

Triger Kayışı Arızası Nasıl Anlaşılır?

05.02.2020
Triger Kayışı Arızası Nasıl Anlaşılır?

Motorun sağlıklı bir şekilde çalışması için önem arz eden parçaların başında gelen triger seti hakkında araç sürücülerinin merak ettiği sorulardan birisi de Triger kayışı kaynaklı sorunun çözümüdür. Öncelikli olarak yeni nesil araçlarda triger zinciri olarak karşımıza çıkan bu parçanın bozulması durumunda kullanıcılara ne gibi sinyaller vermektedir, bunu bir ele alalım.

Triger Kayışı Arızası Çözümü

Triger kayışının bakım süresi

Aslında bu konuda net bir süre vermenin doğru olmayacağını öncelikli olarak belirtmek istiyoruz. Zincirli olarak piyasalarda yer alan araçlarda ortalama olarak 200 Bin KM’de bir değişmesi gereken bu setin kayış olarak piyasalarda yer alan araçlarda ise ortalama 60 Bin KM ile 100 Bin KM Arasında değişimin söz konusu olabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken durumun bu KM’nin ne kadar sürede yapılacak olmasıdır. Yani bir araç 60 Bin KM’yi 10 yılda yapıyor diye 10 yılda bir yaptırmanın doğru olmadığını belirtelim. Ortalama yıl olarak ise 3-4 yılda bir değişiminin yapılması gerekmektedir.

Triger kayışı (zinciri) neden kopar?

Aslında hepimizin başına gelme olasılığı olan bu duruma çare bulmak son derece kolaydır. Bu tarz bir durum ile karşı karşıya kalmamak için öncelikli olarak triger setinin gerekli olarak periyodik bakımının yapılması ve değiştirilmesi gerekmektedir. Yani değiştirilmeyen triger kayışının zaman içerisinde aşınmaya uğradıktan sonra kopmasının kaçınılmaz olduğunu belirtelim.

Triger setinin kopmasına neden olacak ana nedenler arasında ilk sırada aracın aşırı derece yük taşıması gösterilmektedir. Aşırı derece yüklü olan bir araç eğer triger setini uzun zamandır değiştirmiyorsa bu sorun ile karşı karşıya kalması kaçınılmazdır. Yüklü olan aracın vites geçişleri sırasında zorlanmaya sebep olacak olması, triger setinin kopmasına neden olabilir.

Triger setinin kopmasının sonuçları nelerdir?

Sadece kayışın kopması olarak görülmemesi gereken bu durumda en büyük zararı görecek olan kısmın, aracın motor kısmı olduğunu belirtelim. Motor içerisinde yer alan parçaların çok fazla yıpranacak olması beraberinde sizlere ciddi masrafların ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Triger set kopan bir aracın krank mili ile kam mili arasında kopukluktan dolayı motorun ciddi hasar görmesi mümkündür. Bu iki mil arasında yer alan subapların ve pistonların birbirine sürtünmesinden dolayı aracın motor kısmının büyük bir sorun oluşturacak olması beraberinde araç sahibine ciddi masrafların açılmasına yol açacaktır.

Son derece önemli olan bu parçanın değişimi konusunda gerekirse zamanı gelmeden önce yakında gelecek olan değişimden önce triger setinin değişimini yaptırmanız, daha büyük masraflardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.