Oto Kokpit

Trafik Cezası Zamanında Bildirilmeyince İptal Edildi

Trafik Cezası Zamanında Bildirilmeyince İptal Edildi

trafik-cezasi-zamaninda-bildirilmeyince-iptal-edildi
Ülkemizde yıllardır ciddi çözüme kavuşturulamayan alanlardan birisi trafik sorunu. En çok can alan trafik kazalarına son zamanlarda birçok önlem alındı. Gerçi pekte faydalı olduğu söylenemez ama yollar genişledi, trafik cezaları ağırlaştı ve denetimler sıklaştırıldı. Bununla birlikte teknolojik aletlerinde yerleşmesi ile trafik cezaları otomatik kesilmeye başlandı. Peki kesilen trafik cezalarının işleyişi sağlıklı yürüyor mu? Bu cezalar sürücülere ulaşıyor mu?

Bu soruları sormamın sebebi 25 Eylül tarihinde Sakarya Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından hız limitini aşmasından dolayı 25 TR 418 plakalı otomobilin sürücüsü V.B’ye kesilen 166 lira para cezası oldu. Bildiğiniz üzere kesilen trafik cezaları 10 iş günü içinde bildirilmesi lazım. Bu süre 71 güne çıkınca sürücüde Pamukova Sulh Ceza Mahkemesine bu ceza için iptal dava açtı. Mahkemede cezanın sürücüye 10 iş günü içinde bildirilmediği gerekçesiyle iptal etti.

Mahkemenin ilettikleri şu şekilde:

“Şöyle ki idari para cezasını tanzim eden kurumun tebligat evrakının hazırlandığı tarihle tebliğin yapıldığı tarih arasında geçen sürelerin farklılık gösterdiği, ceza tanziminden aylar sonra ilgililere tebligatların ulaşma ihtimali bulunduğu, bu işlemlerin kişilerin mağduriyetlerine neden olabileceği, kaldı ki hazırlanan tebligatların posta idaresine verilmesiyle başlayacağı dikkate alınarak, GZ 574139 seri numaralı trafik idari para cezası suç tutanağının posta idaresine teslim edildiği 25 Aralık ile tanzim edildiği 25 Eylül arasında 71 gün geçtikten sonra tebligat işlemlerine başlanmış olduğu anlaşıldığından başvuranın talebinin kabulüyle 166 lira tutarındaki tutanağın iptaline karar verildi.”

Kaynak: AA

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.