Oto Kokpit

Traffic Jam Assist Özelliği Nedir?

Traffic Jam Assist Özelliği Nedir?

Yeni nesil otomobillerde artık güvelik sistemleri sadece frenleme ya da stabilite kontrol ile sınırlı kalmıyor. Hem sürüş konforunu artıran hemde güvenli seyahati aynı anda sunan aktif sürüş elemanları bulunuyor. Bunlardan birisi “Traffic Jam Assist” özelliğidir. Türkçesi Trafikte Sürüş Asistanı olan donanımı genellikle Audi ve Volkswagen modellerinde duyduk. Peki esasında bu sistemin görevi nedir? Gelin öğrenelim.


Traffic Jam Assist

Traffic Jam Assist” geçtiğimiz yıllarda Bosch firması tarafından tanıtılan ve otomatik vitesli araçlarda çalışan bir sürüş destek sistemidir.

Traffic Jam Assist belli hız aralığında çalışır. Bosch firmasının verilerine göre 0-60 km/s hız aralığında aktif olup araçtaki radar ve kameralarla yol durumu kontrol edilir. Adaptif hız sabitleme ve şerit takip asistanı bir arada kullanılarak aracın gaz ve fren fonksiyonları otomatik olarak kontrol edilir.

Traffic Jam Assist Nedir?

Biraz daha açacak olursak Traffic Jam Assist ile düşük hızlarda araç öndeki otomobille mesafesini ve hızını otomatik olarak kontrol eder. Trafik tamamen durduğu zaman araç durur ve akmaya başladığı zaman araç tekrardan hareket eder. Böylece sürücünün fren ve gaz pedalını kullanmasına gerek kalmaz. Böylesine bir sistem sürücünün konforunu artırırken güvenlik sürüşü de sağlamış oluyor. Metinsel olarak aktardığımız bilgileri gelin video ile tekrar edelim ve bu özelliğin çalışma mantığını daha iyi anlayalım.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]