Oto Kokpit

Toyota’dan Yeni Güvenlik Sistemi “Gardiyan”

Toyota’dan Yeni Güvenlik Sistemi “Gardiyan”

Las Vegas’ta bu aralar teknoloji konuşuyor. CES yani Tüketici Elektroniği fuarı var. Toyota‘da Gardiyan adlı son araç güvenlik sistemini tanıttı. Otonom sürüş temelli bu özelliği daha yakından inceleyelim.


Toyota Gardiyan Modu

Geleceğin en çok merakla beklenen otomobil teknolojik özelliği sürücüsüz kullanıma yönelik olduğu için Toyota’da bu yönde çalışmalarına üç yıl önce başlattı. Şoför ve Gardiyan modunu geliştiren Japon devi, Şoför modunda sürücüsüz araç kullanımına imkan sunarken Gardiyan modunda ise olası kaza durumunda kontrolü ele alıp kazayı önlüyor. Yani tam yerinde müdahale edip akabinde kontrolü yine sürücüye bırakıyor.

Mesela Gardiyan modunda aşağıdaki senaryodaki gibi karşınıza araç çıkması durumunda güvenlik sistemi bunu önden algılayıp gerekli manevrayı yapabiliyor.

Ya da bir diğer senaryo da ise yandan gelecek hatalı sollama sonrası kaza olasılığında aracı hızlandırıp gerekli kaçışı sağlaması oluyor.

Yeni sistemin en büyük özelliği ise insan ve otonom modu arasında ayrı bir kapatma düğmesinin olmaması. Bu sayede iki özellik birbirini etkilemeden, kesintisiz ve uyum içerisinde çalışıyor. Otonom araçtaki “Gardiyan” sisteminin daha akıllı bir makine haline gelmesine yoğunlaşan Toyota, özellikle kavşaklardaki tehlikenin azaltılması alanında büyük ilerleme sağladı. Bunun yanında güvenlik açısından eller direksiyonda ve gözler yolda olmasına karşın Gardiyan modu ile kullanıcılara daha çok sürüş keyfi sunuluyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.