Oto Kokpit

TOGG’un Satış Fiyatı Ne Kadar Olur?

TOGG’un Satış Fiyatı Ne Kadar Olur?

Yıllardır hayalimiz olan uzun soluklu ve markalaşma hedefindeki yerli otomobil rüyasını gerçekleştirme adına Devlet büyüklerimiz büyük adım atarak elektrikli yerli otomobil için Türkiye’nin dev şirketlerine sorumluluk yükledi ve TOGG hayata geçirildi. İki senedir de aktif haberler almaya başladık. Aracın lansmanı yapıldı ve geçtiğimiz günlerde asparagas bir haberler sözde fiyat listesi de yayınlandı. Tabi ki o liste saçmalıktı ve anında haber yalanlandı. Peki TOGG’un gerçek satış fiyatı ne kadar olur? Sizler için bu konuya açıklık getirdim. İşte haberimizin detayları…


TOGG'un Satış Fiyatı Ne Kadar Olur?

Gürcan Karakaş’ın başında olduğu ve Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu olarak 25 Haziran 2018 tarihinde Gebze’de kurulan yerli araç şirketimiz esasında Türkiye’nin devlerinden oluşan sağlam altlığı var. Sırasıyla; Anadolu Grubu (%19), BMC (%19), Kök Grubu (%19), Turkcell (%19), Zorlu Holding (%19) ve TOBB (%5) markalarının sahip olduğu paylarla yerli otomobile sağlam giriş yapıldı.

TOGG’un seri üretim ilk modelinin yollara çıkış tarihi olarak 2022 yılı belirtildi. Yani önümüzde en az iki yıl var ve bugünkü paranın alım gücü ile iki yıl sonraki paranın alım gücü aynı olmayacak. En baştan söylemeliyim ki yerli otomobil 200-300 bin TL bandında beklemek boş hayal.

TOGG’un Rakipleri
2022 yılında üretilecek olan ilk TOGG modeli C sınıfında SUV olarak yollara çıkacak ve bu araç elektrikli olacak.

Günümüzde ortalama bir C SUV, 300 bin TL civarında satılıyor. Bırakın C SUV’u B segmentindeki hibrit araçlar bile 200 bin TL’nin altında değil. Bu verileri Ağustos 2020 fiyat listesini baz alarak belirtiyorum. Tabi söz konusu araçlarda ÖTV ve KDV var. Bunu baz alarak ortaya bir fikir atılıyor: “Yerli araç olduğu için TOGG’da ÖTV-KDV muafiyeti olmalı”. Tamam olmalı. Ama yine de açıklanan veriler çok komik kalıyor. Onunda nedenini açıklayalım.

TOGG’un ilk modeli elektrikli C SUV olacak. Yani altında çok daha büyük teknoloji olacak ve bu da ciddi maliyet doğuracak. Söz konusu aracın şuan ülkemizde en ciddi rakibi “Jaguar I-Pace“. Bu araçla TOGG’un SUV modeli hemen hemen aynı teknik alt yapıya sahip. Jaguar I-PACE için güncel vergilendirme diliminde % 15’lik ÖTV maliyeti var. Bu haliyle bile I-Pace’in Ağustos 2020 fiyat listesindeki baz versiyonu 825.970 TL fiyat etiketine sahip. En üst paketi ise 957.328 TL. Tabi malum sitede bu fiyatlar 1 milyon TL’nin de üstüne çıkıyor. Yani en yakın rakibinin vergi dahil fiyatı bu seviyelerde. ÖTV-KDV’yi dahi düşseniz 700 bin TL gibi çıplak fiyat ortaya çıkıyor. Yani TOGG’un tahmini güncel fiyatının da buna yakın olacağını belirtmek istiyorum.

E hani yerli olacaktı?
Tamam aracımız yerli olacak. Fakat Audi, BMW, Mercedes gibi firmaların yeni yeni girdiği bu kulvara bizde giriş yapmaktayız. İlk etapta farklı markalardan yan ürün temini yapılacak. En azından batarya ve aktarma organlarında ithal ürünler olacak. Tabi bu ithal parçalar Euro ve Dolar üzerinden alınacak. Bunun da yaklaşık güncel maliyeti yarım milyon TL’nin üzerine çıkacaktır.

TOGG’un Satış Fiyatı Ne Kadar Olur?
Bu yazıyı oluşturduğum tarih 25 Ağustos 2020 ve iki yıl sonra TOGG’un satışa sunulduğu zamanki kur değerlerini de hesaba katarak net fiyat vermemiz imkansız. Fakat yukarıda iki kez belirttiğim değerleri tekrarlayarak diyorum ki; C segmentinde premium SUV’lara kafa tutacak elektrikli SUV’un yerli üretim olarak satışa sunulması teşvik fiyatlarında bile olsa 500 bin TL’den başlayıp 700 bin TL’ye kadar çıkacağı düşüncesindeyim. İki yıl sonra bu değerlerin üzerine en az 100 bin TL koyabilir.

Peki halkın alabileceği TOGG nasıl olmalı?
Şuan içten yanmalı motorlu C-SUV zaten 300-400 bin TL aralığında satılmakta. Bu değerlere bile bayilerde otomobil bulunamıyor. En baz araçlar bile 140-150 bin TL’den başlıyor. Bu değerleri ele alarak ortalama 350-400 kilometre menzili olan, 250 beygirlik B segmentinde elektrikli SUV ya da binek modellerin 200-300 bin TL aralığında alınabilmesi halkın tercihinde öne çıkacak TOGG olabilir. Fakat yine de lansmanı yapılan C-SUV için yarım milyon TL inanın pahalı değil. Üstelik iki sene sonra gayet uygun görülecek, diyorum ve yazımı burada sonlandırıyorum.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]