Sürücü Kursları Rehberi

TOFAŞ, Ferrari’yi Nasıl Geçer? Öğrenelim

Otomobillerin sınırı artık eskisi gibi değil. Fabrika çıkışlı araçlar çok daha güçlü ve iddialı hale getirilebiliyor. Fakat bundan haberdar olmayan birçok kimse var. Özellikle Facebook sayfamızda paylaştığımız bazı içeriklere gelen yorumlardan dolayı böyle bir yazı hazırlamak istedim. Hala markaların insanlarda bıraktığı ön yargı var. Birçok kişi de TOFAŞ grubu ya da standart otomobillerin Ferrari modellerini geçmesine şaşırmaktadır. Bunun nasıl mümkün olduğunu teknik detaylarda boğmadan öğrenelim.


TOFAŞ, Ferrari'yi Nasıl Geçer?

Otomobiller, fabrikadan çıkmadan önce hizmet edeceği segmentleri belirlenir. Hedef kitlesine göre güç birimleri şekillenir ve ona göre de üretim bandından geçerek kullanıcıya sunulur. TOFAŞ grubundaki araçlar uygun fiyatıyla standart kullanıcılara sunulmuştu. Herhangi araçta bulunan temel özelliklerde sunulan bu araçların sürüş güvenliğinde çok zayıf olması ve bazı kitleler elinde yanlış tanıtılmasından dolayı farklı gözle bakılmasına sebep oldu. İster istemez ön yargı oluştu.

TOFAŞ, ne kadar güçsüz ve güvensiz olsa da işin içine modifiye girdi mi imkansız görülen kapılar ardına kadar açılır. Şahin, Doğan ya da diğer TOFAŞ ailesinin Ferrari, Lamborghini gibi süper spor araçlara kafa tutmasının sırrı da burada yatıyor. Açıkçası son 10 yıl içerisinde motor güçlendirme konusunda ülkemizde çok güzel projeler yapıldı. Hala da devam ediyor ama bu konulardan habersiz yaşayan insanlar olduğu için Bundan 30 yıl öncesinin mantığı ile düşünenler olabiliyor.

Eğer işinin ehli mekanik ustası ve cebinizde de bolca para varsa TOFAŞ ile Ferrari’yi geçebilirsiniz. İşin en net açıklaması budur.

Biraz detaya inecek olursak standart Şahin ya da Doğan ile böyle bir iddia mümkün olmayacağı için TOFAŞ’ın kalbi değiştirilir. Yani yeni ve güçlü motor araca swaplanır. Geçmiş yıllarda Wankel motoruyla 1050 beygir güç alıp Konya drag pistinde koşturan Şahin bunun en güzel örneğidir. Bırakın Ferrari’yi karşısına stock çok daha güçlü süper spor getirseniz onunla bile yarışır.

Böylesine iddialı makine elde etmek için bugünün kur değerlerinde 100 bin dolar para yetmeyebilir. Abartmıyorum! Çünkü standart TOFAŞ motorunu çıkarıp yerine daha güçlü motor koymakla bitmiyor. Yerleştirdiğiniz yeni motorun iç kısmı tamamen özel parçalarla değiştiriliyor. Yeni elektronik sistem, yeni şanzıman, özel beyin, özel egzoz sistemi gibi uygulamalar yapılıyor. Şasi güçlendiriliyor. Frenler, süspansiyonlar değişiyor. Koltuk, direksiyon ve aklınıza gelmeyecek birçok alana müdahale edilip özenle ve büyük maharet gerektirecek işçilikle uygulanıyor. Vee bu ürünlerin çoğusu da yurt dışından geldiği için 10-15 bin TL’lik TOFAŞ Şahin oluyor size drag canavarı. O zaman yanınızdaki fabrika çıkışlı birçok süper spor otomobilin marka ve modeli önemini yitiriyor.

Sırf farklı proje olsun diye bu kadar para dökmeye de gerek yok. Daha düşük bütçeli turbolu TOFAŞ’larda hazırlanıyor ya da BMW motoru kullanılıp güzel sonuçlara ulaşılabiliyor. Kısacası TOFAŞ grubu, Lada Samara, Fiat Uno ya da hızlı gideceğine ihtimal veremeyeceğiniz hangi araç olursa olsun modifiye ile imkansızı mümkün kılabiliyor. Zaten boş ağırlığı oldukça düşük olan bu tarz araçlara yapılacak ekstrem modifiye işlemleri çok iyi sonuçlar veriyor. Bu yüzden hafif kasayla birleşen güçlü motor Ferrari‘yi geçmenin kapılarını açıyor. Tabi şunu da unutmamak lazım. Drag da bu tarz araçlar iddialı olsa da pistte süper spor aracın eline su dökemez. Ayrıca sadece motoru güçlendirilip fren, süspansiyon ve araç içi güvenliğini es geçen kişileri de kınıyorum. Hem kendi hayatlarını hemde çevredeki insanların hayatlarını tehlikeye atıyorlar. Son olarak başlıktaki sorunun cevabı oldukça maliyetli olup zorlu sürecin ürünüdür.

Wankel motorlu TOFAŞ Şahin

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git