Oto Kokpit

Tesla, Yeni Nesil Sileceğinin Patentini Aldı

Tesla, Yeni Nesil Sileceğinin Patentini Aldı

Tesla otomotiv firması ürettiği elektrikli otomobillerle uzun süredir konuşuluyordu. Şimdi de yeni nesil sileceği ile öne çıkacak. Ön cam sileceklerinin 116 yıllık tarihini geride bıraktıracak olan bu sistemin patenti çoktan WIPO’ya bildirildi bile. İşte detaylar…


Tesla Yeni Nesil Silecek

Günümüzdeki otomobillerin sileceklerin patenti 1903 yılında Amerikalı Mary Anderson tarafından alınmıştı. Şuan kullanılan araba ön cam silecekleri araç içerisinde yer alan ve genellikle direksiyon arkasına bulunan kol ile kontrol ediliyor. Araca gelen kirler ya da damlalar otomatik olarak temizleniyor.

Tesla Yeni Silecek

Mary’nin 1903 yılından beri sahip olduğu bu sistem patenti artık rakipsiz değil. Tesla yepyeni bir sistem geliştirdi. Tesla, geleneksel ön cam silecek sistemini bir kenara kaldırıp tek silecek tipe geçiş yapıyor. Şöyle ki tek silecek camın ortasına konumlandırılmış. Hareket mekanizması ise kaputun altında yer alıyor. Silecek hareket komutu verildiği zaman silecek yatay olarak cam yüzeyi üzerinde sağa ve sola gidiyor.

Patenti alınan yeni ön cam sileceği ile Tesla daha etkin temizleme ve aynı zamanda elektrikli sistemde verimlilik hedefliyor. Bakalım bu sistem hayata geçecek mi?

Patent bilgisine buradan ulaşabilirsiniz.

Tesla Ön Cam Sileceği

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.