Oto Kokpit

Tamamen Elektrikli 2020 Yeni Audi e-tron Özellikleri Açıklandı

Audi’nin tamamen elektrikli ilk modeli yeni Audi e-tron karşımıza çıktı. Mercedes’in EQC modeliyle aynı sınıfta yer alana ve elektrikli SUV olarak yollara çıkacak bu aracı daha yakından tanıyalım.

2020 Yeni Audi e-tron Özellikleri

Audi çağa ayak uydurmaya devam ediyor. Bu kapsamda 2020 Audi e-tron üretildi. Tamamen elektrikli olarak hazırlanan araç, yakıt konusunda çevreci olup ağır kütlesine karşı oldukça seri olmayı da başarıyor. Bu aracı teknik verileriyle tanımaya başlayalım.

Yeni Audi e-tron Teknik Özellikleri
İlk olarak boyutsal verilere bakalım. Audi e-tron; 4902 mm uzunluğa, 1938 mm genişliğe, 1663 mm yüksekliğe ve 2923 mm aks aralığına sahip. Arkada 600 litre önde ise 60 litrelik bagaj kapasitesi sunuluyor. 20 inçlik jantlarla gelen Audi e-tron için 255/50 ebatlı lastikler bulunuyor.

2020 Yeni Audi e-tron Teknik Özellikleri

Şimdi biraz daha teknik kısıma inelim. Bu aracın kalbindeki elektrikli gücü 95 kWh piller sağlıyor. 300 kw 408 ps 402 beygir 660 nm tork güç üreten Audi e-tron, gaz pedalının altında anında gelen yüksek tork gücüne sahip. Öyle ki bu iri araç, maksimum torka 250 mili saniye de ulaşıyor. 400 kilometre menzilli Audi e-tron modelinin performans verilerine baktığımızda 0-60 mph yani 0-96 km/s hızlanması 5.5 saniye de tamamlayıp maksimum 200 km/s hıza ulaştığını görüyoruz. Dört tekerden çekiş sistemine sahip olan Audi e-tron’un maksimum çekebileceği römork kapasitesi 1814 kilogram olarak açıklandı.

Yeni Audi e-tron Teknik Özellikleri

2020 Yeni Audi e-tron Donanımları
Donanım kısmı tam liste olarak açıklanmadı ama öne çıkan özellikler arasında standart 20 inçlik jantlar, opsiyon olarak sunulacak 21 inç jant seçeneği, full led farlar, orta konsolun üstünde 10.1 inçlik, hemen altında ise klima kontrollerinin yapıldığı 8.6 inçlik ekran, 3D ses efektine sahip Bang & Olufsen Premium ses sistemi gibi özellikler yer alıyor.

Yeni Audi e-tron Kokpiti

Teknoloji ile tamamen bütünleşmiş olan bu elektrikli SUV için sürüş destek sistemleri de öne çıkıyor. Audi E-Tron’un sürüş destek sistemleri beş radar, altı kamera, 12 adet ultrasonik sensör ve lazer tarayıcı ile çalışıyor. Bu sayede park asistanı, adaptif hız sabitleyici, 360 derece çevresel görüş özelliği, arka çapraz trafik uyarı sistemi, şerit takip ve uyarı asistanı, yaya algılama ve çarpışma önleme sistemi gibi özellikler kullanılabiliyor.

Audi e-tron ile Mercedes-Benz EQC modellerini karşılaştıralım

Audi e-tron ve Mercedes-Benz EQC Karşılaştırma
Audi e-tron modelini en iddialı rakibi Mercedes-Benz EQC ile karşılaştırmamak olmazdı.

İki araca boyutsal olarak baktığımızda Audi e-tron Mercedes’e göre; 141 mm daha uzun, 39 mm daha yüksek, 54 mm daha geniş ve aks mesafesi olarak 50 mm daha uzun bir araç. Kısaca E-Tron boyutsal olarak daha büyük. Ayrıca 160 litre daha fazla bagaj alanı sunuyor.

Motor kısmında ise ikisi de aynı güçteler ama Mercedes 105 nm daha fazla tork üretiyor. Bu da performansa yansımış ve EQC 0-100 hızlanmasında daha iyi sonuç sunuyor. Fakat son hızda ise e-tron önde yer alıyor.

Yeni Audi e-tron Menzili

Audi e-tron’un römork çekme kapasitesi, EQC’den 14 kilogram daha fazla olup batarya kapasitesi de 15 kwh daha fazla.

Son olarak fiyatı
A’dan Z’ye Audi e-tron modelini detaylarını aktardım. Gelelim fiyat kısmına. Bu araçtan ilk etapta 2600 adet üretilecek olup 2019 yılı içerisinde ilk teslimatlara başlanacak. Aracın Almanya için açıklanan fiyatı ise 80.000 euro. Sırada foto galeri var.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Mustafa dedi ki:

    “performans verilerine baktığımızda 0-60 mph yani 0-69 km/s hızlanması 5.5 saniye de tamamlayıp”

    Burada yanlış yazılmış 0-100 km/s olmasın sakın o!

    1. HCB dedi ki:

      Klavye hatası olmuş. Doğrusu 96 km/s

] }