Oto Kokpit

Subaru, Yeni Nesil EyeSight Güvenlik Sistemini Tanıttı

Subaru, Yeni Nesil EyeSight Güvenlik Sistemini Tanıttı

Subaru, geçtiğimizde günlerde araçlarda kullanılacak yeni bir güvenlik sistemini duyurmuştur. EyeSight olarak adlandırılan bu sistem, Subaru’nun yeni modellerinde tercih edilecek olup, güvenlik sistemi temel olarak trafik kazası olasılığını ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. Bu esnada firma, aracın maliyetini de arttırmamak istediğini de belirtmiştir.

Yeni Nesil EyeSight Güvenlik Sistemi

Bu güvenlik sisteminde, araca otonom sürüş imkânı tanıyabilmek için çok sayıda cihaz ve sensör eklenmesi yapılacaktır. Bu şekilde aracın maliyetinin etkilenmemesi düşünülmektedir.

Eyesight Güvenlik Sistemi

Subaru’nun tanıtmış olduğu sistemde araç, sensörleri yardımıyla yanından 90 derece açıyla yaklaşan yayaları ve bisikletlileri algılayarak, Subaru araçlarda kaza yapma riskini azaltacaktır. Bu durumun özellikle şehirlerde sıkça yaşanmakta olan kazalara gözle görülür bir azalma getirmesi beklenmektedir. Sistem hava koşullarından etkilenmeyecek olup, yağmurlu ve puslu hava durumlarında daha fazla görüş sunacaktır.

Bu güvenlik sistemine ek olarak Eyesight, sürüşe de yardımcı olacaktır. Subaru araçlar böylece otomatik bir şekilde şerit değiştirebilecek, virajlara gelindiğinde dönüşlere göre hız düşürebilecektir. En silik yol çizgilerini dahi algılayabilecek şekilde geliştirilen Eyesight, aracın düz bir hatta ilerlemesine yardımcı olacaktır.

Araçta orta konsolun, üst kısmına konulacak olan infrared özellikle LED kamera, araç sürücüsünü gözünden izleyecek, kaza ihtimaline karşı uyaracak, aracın kişiselleştirmesine de katkıda bulunacaktır. Böylece koltuk ve ayna ayarı, sürüş modu gibi tercihleri otomatik şekilde devreye sokacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]