Oto Kokpit

Sprey Lastik Tamir Kitleri Güvenli Mi?

Sprey Lastik Tamir Kitleri Güvenli Mi?

Son yıllarda sprey lastik tamir kitlerini fazlasıyla duymaya başladık. Hatta yeni otomobillerin bazılarında stepne bile koyulmuyor. Onun yerine lastik tamir kiti koyuluyor. Peki bu malzemenin amacı nedir? Kapsamı nedir ve güvenilir mi? Hadi yazının devamına geçelim.


Sprey Lastik Tamir Kitleri

Lastik tamir kitleri genellikle 300 mililitrelik tüpler haline satılıyor ve kullanım ömrü de 3 yıl oluyor. Kullanımı ise oldukça basit. Aracın lastik subabına lastik tamir kitinin başlığı direkt geçecek şekilde yapılmış olduğu direkt takabilirsiniz. Ardından kitin üstündeki yere basarak spreyin içindeki köpüğü araç lastiğine dolmasını sağlıyorsunuz ve lastiğiniz şişiyor. Ardından en yakın akaryakıt istasyonuna gidip hava bastığınız zaman sizi lastikçiye kadar idare edecektir. Bu arada supap etrafının hava almadığından emin olun. Çünkü spreyi sıkınca etraftan taşabilir.

Peki Sprey Lastik Tamir Kitleri Güvenli Mi?
Aslında bu soruyu iki şekilde cevaplamak gerekir:
Eğer bu patlayan lastiğe bu kiti uygulayıp uzunca süre yola devam edecekseniz güvenli değil.

Fakat asıl amacı doğrultusunda kullanırsanız güvenlidir. Sprey lastik tamir kitinin amacı, havası inmiş ve kullanımıyla tehlike oluşturacak lastiklerin tekrardan yola çıkabilecek düzeye gelmesini sağlamak için üretilmiştir. Spreyi uygulayıp en yakın yerde lastiğinize hava vurup sizi bir lastikçiye götürmesi adına güvenli olsa da uzun kullanımlar için yapılmamıştır. Özellikle uzun yola çıkacak ve bagajında stepneden dolayı yer kaybı yaşamak istemeyenler için eşsiz bir üründür. Bu kiti lastikteki küçük deliklerden meydana gelen hasarları onarmakta kullanabilirsiniz. Lastiği doğru hava basıncına getirdikten sonra sizi lastikçiye kadar idare edecektir.

Bu arada lastik tamir kitinin uygulandığı tekerlerin kullanamaz hale geldiği bilgisi doğru değildir. Kaliteli kitleri kullandığınız zaman lastikteki hasar küçük ise içerideki köpük temizlendikten sonra lastiğin onarımı yapılmaktadır. Bunu da dipnot olarak eklemek istedim. Siz siz olun araba da bu üründen bir adet bulundurun. Nerede işe yarayacağı belli olmaz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }