Oto Kokpit

SMG Şanzıman Nedir? Hangi BMW Modellerinde Bulunur?

SMG Şanzıman Nedir? Hangi BMW Modellerinde Bulunur?

İlk aracın üretildiği günden bu yana, hem araç modelleri, hem de teknik parçaları konusunda pek çok yenilik ve değişiklik söz konusu olmuştur. Bunlardan bir tanesi de, BMW tarafından harekete geçirilerek, kullanılmış olan SMG Şanzıman olmaktadır. SMG, açılım olarak Sequential Manual Gearbox kelimesinin baş harflerinden meydana getirilmiştir. BMW tarafından üretilmiş olan bu şanzıman, bu markanın şu modellerinde kullanılmıştır.

SMG Şanzıman Hangi BMW Modellerinde Bulunur?

  • BMW E36 M3
  • BMW E46 M3
  • BMW E60 M5
  • BMW E63 M6

SMG şanzımanlar, kullanılmış oldukları bu dönemlerde, otomobil sektöründe oldukça popüler olmuş şanzıman türleri arasında bulunmaktadır. Üretici firma olan BMW, zamanın ilerlemesiyle beraber SMG 1, SMG 2 ve SMG 3 isimli şanzımanları da piyasaya sürmüştür. Bu sistemde araçlarda bir debriyaj pedalı yer almamaktadır. Bunun yerine şanzıman, kendi içerisinde debriyaj bulundurmaktadır ve SMG şanzımanlı olan araç, sürücü viteslere hiçbir müdahale yapmasa da, vitesler ile oynama özelliğine sahiptir. Buna karşılık sürücü, isterse vites arttırma işini kendisi de yapabilmektedir.

SMS şanzımanlarda sürücü araca gaz verdiği esnada vites atmak isterse, araç kısa süre için gücü keserek, vites atma işlemini gerçekleştirmekte, ardından güç vermeye devam etmektedir. Bu sistem sayesinde, sürücü ayağını hiçbir zaman gazdan çekme gibi bir zorunluluk bulundurmamaktadır. Bu güç kesme süresi, sürücü tarafından değiştirilebilme özelliği bulundurmaktadır. Bu çerçevede eğer sürücü konforlu bir sürüş isterse, vitesi yavaş bir şekilde ve gücü daha uzun sürede kese bilmektedir. Bu sistemde viteslerde sırayla arttırma zorunluluğu yer almaktadır. Örnek vermek gerekirse kullanıcı, Birinci vitesten, yalnızca ikinci vitese geçiş yapabilmektedir. Sistem, üçüncü vitese geçiş imkânı sağlamamaktadır. Aynı durum, vites küçültme durumunda da geçerlidir. Vitesleri teker teker küçültmek gibi bir zorunluluk yer almaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]