Oto Kokpit

Smart EQ Forfour Electric – VW e-UP Karşılaştırması

Devir elektrikli otomobile dönmeye başladı. Markalarda bu yönde çalışmalarını sürdürerek yeni modellerine uyarlamaya devam ediyor. Bu aralar ülkemizde sıkça adını duyduğumuz Smart EQ Fortwo da Türkiye yollarına çıkarak elektrikliler kervanına katılmış oldu. Abisi Forfour henüz fiyatlanmadı. Avrupa pazarında bu araca en yakın rakiplerinden birisi olan Volkswagen e-UP ile Smart EQ Forfour Electric modellerini karşılaştırdım. Kıyaslama yaparken ilk olarak teknik kısımla başlayıp daha sonra donanıma geçeceğiz. Son kısımda ise fiyata değinip Türkiye şartlarına göre de uyarlayacağız. Buyurun yazının devamına geçelim.

Smart EQ Forfour Electric

Smart EQ Forfour Electric – Volkswagen e-UP Teknik Karşılaştırma

Boyut
Uzunluk: 3495 mm – 3600 mm
Yükseklik: 1553 mm – 1492 mm
Genişlik: 1663 mm – 1645 mm
Ağırlık: 1115 kg – 1229 kg

Bu verilere göre Smart EQ Forfour boyutsal anlamda daha kısa olup park konusunda avantaja sahipken VW e-UP ise daha dar yapısıyla öne çıkıyor. Ağırlıkta ise avantaj Smart tarafında bulunuyor.

Elektrikli Üniteleri
Smart EQ Forfour, 17.6 kwh elektrikli üniteye sahip olup 81 beygir 160 nm tork güç üretirken Volkswagen e-UP ise 18.7 kwh ünite ile 81 beygir 210 nm tork güç güç üretiyor. Beygirler aynı olmasına karşın Volkswagen tork anlamında öne öne çıkıyor.

Smart EQ Forfour Electric - VW e-UP Karşılaştırması

Performans
Smart EQ Forfour ilk kalkışta oldukça hızlı bir araç. 0-60 km/s hızlanması 5.1 saniye, 0-100 km/s hızlanması ise 11.8 saniye süren aracın son hız 130 km/s olup 155 kilometre menzille yol alabiliyor.

Volkswagen e-UP ise biraz daha ağır olmasından dolayı 0-80 km/s hızlanması 8.1 saniye ve 0-100 km/s hızlanması ise 12.4 saniye sürüp o da son hız 130 km/s son hıza ulaşıyor. Menzili ise 134 kilometre.

Şarj süresi
Smart EQ Forfour Wallbox’ta 45 dakika altında (%10-80 arası), ev prizinde 6 saatte (%10-80 arası) şarj olurken VW e-UP ise 40 kw DC’de %80 şarj 40 dakika da, 3.6 kw AC şarj akışı olan ev prizinde ise 10 saatte tamamen şarj olabiliyor.

Volkswagen e-UP Menzili

Smart EQ Forfour Electric – Volkswagen e-UP Donanımları

Smart EQ Forfour Electric modelinde 15 inçlik jantlar, kişiselleştirilebilir dış kaporta rengi ve yaşam alanı, arka park sensörü, hız sabitleyici, panoramik tavan, led gündüz farı, 8.9 inçlik gösterge paneli, otomatik klima gibi özellikler bulunuyor.

Volkswagen e-UP modelinde ise 14 inçlik iki farklı jant, arka park sensörü, led gündüz farları, panoramik sunroof, kumaş koltuk, yatay park asistanı, şehir içi frenleme yardımcı sistemi, geri görüş kamerası, otomatik klima, ön koltuk ısıtma gibi donanımlar var.

Elektrikli Smart EQ Forfour

Sonuç olarak iki araçta birbirine çok yakın performansta olup Smart EQ Forfour Electric daha kişiselleştirilebilir özellikleri ve şık tasarımı ile öne çıkıyor. Şuan ülkemizde Smart EQ Fortwo satılıyor. Onunda fiyatı 156 bin TL. VW e-UP ise Türkiye yollarına henüz çıkmadı. Fakat karşılaştırma konuklarımızın Avrupa fiyatlarını ele alacak olursak EQ Forfour 22.600 euro‘dan satılırken Volkswagen e-UP ise 22.975 euro‘dan satılıyor. Fiyatlar da birbirine çok yakın ama burada da avantajlı taraf Smart oluyor.

Merak edenler için küçük bir kıyaslama yapmak istiyorum. Smart EQ Forfour ile EQ ForTwo arasında hemen 600 euro civarında fark var. Yani Forfour ülkemizde satışa sunulduğu zaman 160 bin TL civarında fiyatlanacaktır.

Peki siz bu küçük elektrikli araçlardan almayı düşünür müsünüz?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }