Sürücü Kursları Rehberi

SKODA’nın Tamamen Elektrikli SUV Modelinin Adı Belli Oldu

Skoda, Citigo iV modelinden sonra tamamen elektrikle çalışan ikinci arabasını yollara çıkarmaya hazırlanıyor. Aynı zamanda markanın % 100 elektrikli ilk SUV modeli de olacak bu araç için isim bulundu. Önümüzdeki yıllarda kullanıcıyla buluşacak olan bu aracın adı “ENYAQ” olacak. İşte detaylar…


SKODA’nın Tamamen Elektrikli SUV Modeli

Birçok otomobil markası gibi elektrikli versiyonlara geçiş yapan Skoda, bu kapsamda tamamen elektrikle çalışan ilk SUV modelini üretmek için tam gaz çalışmalarına devam ediyor. Modüler elektrikli platformu MEB üzerine inşa edilecek bu aracın adı ENYAQ olarak belirlendi. Skoda’nın yeni terminolojisine uygun bir şekilde elektromobiliteyi temsilen ‘E’ harfini ve ŠKODA’nın başarılı SUV ailesini belli eden sondaki ‘Q’ harfini kullanarak yeni isim belirlendi.

ENYAQ, İrlandalı isim olan ve ‘hayat kaynağı’ anlamına gelen ‘enya’dan türetildi. Enya ismi ise, İrlanda Kelt kültüründeki ‘öz’, ‘ruh’ veya ‘ilke’ anlamlarına gelen ‘Eithne’den geliyor. Tüm bu anlamlar ise SKODA’nın yeni SUV modelinin farklı bakış açılarına sahip olmasını sağlıyor.

SKODA ENYAQ, iV alt markasının 2022’nin sonuna kadar 10 adetten daha fazla elektrikli araç tanıtma hedefinin bir parçası olarak öne çıkıyor. 2025 yılında ŠKODA yüzde 100 elektrikli araçların ve şarjlı hibrit modellerin satışlarında yüzde 25’lik paya sahip olmasını hedefliyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git