Oto Kokpit

Sıra Dışı Japon: Mazda Autozam AZ1 ve Teknik Özellikleri

Oto Kokpit ailesi olarak Japon araçlarını seven farklı bir kitlemiz var. Egzotik Otomobiller köşemizde sizler için belki daha önce adını duymadığınız çok farklı bir aracı tanıtacağım. Aracımız Mazda Autozam AZ1 ve zamanının sınırlarını zorlayan hem küçük hem hızlı hemde spor otomobil. Hadi yazının devamında geçelim.


Mazda Autozam AZ1 Teknik Özellikleri

İlk olarak Autozam’ı tanıyalım. Autozam, Mazda bünyesinde 1989 yılında kurulmuş ve 1998 yılında sonlandırılmış alt markasıdır. Autozam AZ1 ise bu marka bünyesinde üretilmiş en sıra dışı ve en özel otomobildir.

Arkadan itişli bu aracın kalbinde küçücük turbo beslemeli benzinli motor bulunuyor. Sadece 63 beygir güç üretmesine karşın boş ağırlığı 720 kilogram olduğu için zamanının küçük, sevimli ve bir nebze de olsa hızlı araçları arasında yer alıyordu. Zaten teknik verileri yazının devamında ekledim. Detaylıca incelersiniz.

Mazda Autozam AZ1 Özellikleri

90’ların başında üretilen ve 1995 yılında son versiyonuna kavuşan Mazda Autozam AZ1 tasarımıyla çok farklı bir araç. Martı kanat yapısı, Ferrari Testarossa’yı anımsatan yan hava kanalları, arkadan motorlu olması bu aracın öne çıkan enfes noktaları oluyor.

Mazda Autozam AZ1 Kokpiti

Jay Leno gibi büyük araç koleksiyonerinin garajında da bulunan Autozam AZ1, toplamda 33,600 adet üretildi. Günümüzde bu aracı Türkiye yollarında görmek mümkün değil. Fakat yurt dışında özellikle Japonya’da çokça var ve şu aralar 15 bin dolar seviyesinde satılıyor. Hadi gelin son olarak Autozam AZ1 teknik verilerine ve fotoğraflarına bakalım.

Mazda Autozam AZ1 Motoru

Mazda Autozam AZ1 Teknik Özellikleri
Motor: 0.6 lt 64 ps 63 beygir 85 nm tork (turbo benzinli)
Şanzıman: 5 ileri manuel
Performans: 0-100 km/s: 11.5 saniye – Maksimum hız: 140 km/s
Boyut: Uzunluk / Yükseklik / Genişlik: 3295 mm / 1150 dmmm / 1395 mm
Boş Ağırlık: 720 kg

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }