Oto Kokpit

Shift Lock Release Nedir? Ne İşe Yarar?

Shift Lock Release Nedir? Ne İşe Yarar?

Otomobiller üzerindeki bazı terimlere yabancı kalırız ve ne işe yaramadığını bilmeyiz. Otomatik vitesli arabalar üzerinde yer alan “Shift Lock Release” tuşu ya da küçük alanı da bunlardan birisi oluyor. Eğer İngilizce biliyorsanız çıkarım yaparsınız. Bilseniz de bilmeseniz de bu başlık altında bu alanın neye yaradığını bu yazıda anlatacağız. Hadi yazının devamına geçelim.


Shift Lock Release Ne İşe Yarar?

Shift Lock Release Nedir?
Kelime anlamı ile vites kilidini açma olarak çevrilebilir.

Peki ne işe yarar?
Otomatik vitesli araçlar, manuel vitesli arabalar gibi sorun yaşatabilir ve sizi yolda bırakabilir. Mesela akünüz biter, yakıtsız kalırsınız ya da araç arıza verir bir şekilde aracı götüremezsiniz. Bu durumda aracı kenara çekmek ya da çekici vasıtasıyla sanayiye götürmek için şanzımanı boşa almak gerekir. Düşünsenize araç viteste ve o an elektrik kesti. Araç gerek park konumunda gerekse D konumunda ise hareket ettiremezsiniz. İşte Shift Lock Release tuşu ya da alanı bu dertten sizi kurtarır. Yani otomatik şanzımanı P, R ya da D konumundan kurtarır. Kısaca aracın kavramasını boşa alır.

Böylece aracı daha rahat hareket ettirebilirsiniz. Gerek çekiciye yüklerken gerekse kenara çekerken araç zorluk çıkarmaz. Bunu yapmadığınız zaman aracın şanzımanına ciddi zarar verebilirsiniz. Artık Shift Lock Release fonksiyonunun ne işe yaradığını öğrendiniz. Daha fazla teknik bilgiler için kategorimizi buradan ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }