Oto Kokpit

Şerit Koruma Destek Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

07.07.2017
Şerit Koruma Destek Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Sürüş destek asistanlarını sıraladığımızda aralarında en önemlilerinden birisi hiç şüphesiz Şerit Koruma Destek Sistemidir. Araçtan araca göre koruma ve uyarı metotları değişebilen bu aktif güvenlik sisteminin etkin ve doğru çalıştığı araçlarda çok önemli işler başardığını söyleyebiliriz. Peki bu sistem nedir ve nasıl çalışır? Buyurun detaylıca öğrenelim.

Şerit Koruma Destek Sistemi Nasıl Çalışır?

Şerit Koruma Destek Sistemi Nedir?
Araç kullanım esnasında sinyalsiz şerit değiştirme ya da direksiyona sürücü müdahalesinin kesildiği zamanlarda aracın seyir halindeki şeridin çıkma eğiliminde olma durumunda devreye giren, sürücüyü uyaran ve gerekli direksiyon müdahalesini yapan sisteme denir. Peki nasıl çalışır?

Şerit Koruma Destek Sistemi Nasıl Çalışır?
Aktif sürüş asistanlarında aracın ön tarafına kamera bulunur. Ayrıca çevreyi tarayan radarlar yer alır. Bu elektronik ekipmanlar sürekli yol düzenini ve araç kullanıcısının sürüş profilini izler. Seyrin gerçekleştiği şeritleri tarayan kamera, aracın beynine gönderdiği sinyallerden yola çıkarak sinyalsiz şerit değiştirmelerde sürücüyü koltuk veya direksiyondan titreşim yoluyla, hoparlörden sesli olarak ve aran ekranından görsel olarak uyarır. Akabinde düzeltme gerçekleştirir. Ayrıca bu sistem direksiyon başında uyuyup şeritten çıkmak üzere olan aracında şeritte kalmasını sağlıyor. Ayrıca küçük frenleme yaparak uyarı yaptığını da belirteyim.

Yakın zamanda Yeni Peugeot 3008 modelini kullanmıştım. Sinyalsiz şekilde şerit değiştirmek istedim ve aracın sert bir şekilde direksiyon tepkisi ve düzeltmesi verip şeritte tutması çok dikkatimi çekmişti. Tabi bu sistem her araçta bu kadar etkin çalışmıyor. Fakat yeni nesil Şerit Koruma Destek Sistemleri genellikle bu düzeyde çalışıyor.

Peki bize ne gibi faydası olur?
Direksiyon başında uyumalardan kaynaklı kazaların önüne geçer. Dikkatsiz şekilde şerit değiştirmelerden kaynaklı kazaları önler. Böylece güvenli sürüş adına büyük bir eksiği tamamlamış olur. Tabi bazı arkadaşların aklına şu soru gelebilir. Önümüze çıkan herhangi bir şeyden kaçışta ne olur? Ona da cevap vereyim. Bu sistem aktif sürüş asistanlarının içerisinde geldiği için mesafe takip sistemi de sunuluyor. Şerit Koruma Destek Sisteminin sıkı şekilde çalıştığı hemen hemen her araçta bu özelliğin olmasında dolayı tehlike durumunda araç kendini otomatik olarak zaten frenliyor. Aktaracaklarım bu kadar. Sorularınızı yorum olarak belirtebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.