Oto Kokpit

Şase (Şasi) Numarası Okunmuyor Ne Yapmalıyım? 2023

Şase (Şasi) Numarası Okunmuyor Ne Yapmalıyım? 2023

Şase numarası trafiğe çıkan tüm araçlarda olması zorunlu olan 17 haneli numaradır. Türkiye’de trafikte ilerleyen araçlarda çoğunlukla bu numaralar şoförün önündeki motor kaputunun altında yer alır. Aynı zamanda farklı farklı noktalarda da şase numarasının bulunması mümkündür.

Şase (Şasi) Numarası Okunmuyor Ne Yapmalıyım

Aracın şase numarasının okunmaması çoğunlukla eskime ve dış etkilere bağlı olarak ortaya çıkan bir sonuçtur. Genellikle çizilme ve aşınma kaynaklı olarak ortaya çıkar. Bu durum ön görülerek araçların farklı farklı noktalarında şase numaraları bulunabileceği unutulmamalıdır. İnternette kısa bir araştırma yaparak sizin arabanızın şase numarasının tam olarak nerede olduğunu da öğrenmek mümkün olacaktır.

Şase Numaram Silinmiş

Şase numarasının bir plaka üzerinde yer aldığı durumlarda silinen numarayı okumak daha kolaydır. Bazı durumlarda ise bu numaralar silinmek yerine tamamen ortadan kaybolabilir. Böyle bir sorunla karşılaşmışsanız herhangi bir suç ortaya çıkmış olabilir. Aracınızın şase numarasının okunmadığını en yakın polis birimine anlatarak nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine dair bilgi alabilirsiniz.

Şase Numarası Okuma Yöntemleri

İlk olarak, aşırı yağ ve pastan kaynaklı olarak şase numarasının kapanması mümkün olabilir. Bu sebeple ilgili plakayı pas sökücü bir sprey yardımıyla güzelce silebilirsiniz. Ardından bir cep telefonu ile gün ışığında yakından fotoğrafını çekmeniz mantıklı bir seçenek olacaktır.

Fotoğrafa yakınlaştırarak 17 haneli şase numarasını daha yakından görmek – okumak mümkün olabilir. Bir diğer yöntemde kurşun kalem ve kâğıt ile karalama yapılmasıdır. Çok etkili olmasa da yine de şase numarası hakkında fikir almak için değerlendirilebilir.

Şase Numarasını Okuyamadım Ne Yapabilirim?

Şase numarası belirli aralıklarla eskiyeceği için Makine Mühendisleri Odası’na başvurmanız gerekmektedir. Başvuru ile birlikte size yeni bir “orijinallik belgesi” verilecektir.

Aracınızın size ait olduğunun belirlenmesi ve aracın özelliklerine göre ilgili araçla birlikte yetkili servise gidersiniz. Sonrasında ise aracınıza yeniden şase numarası basılır.

Önemli: Eğer polis tarafından araç şase numarasının kasıtlı olarak silindiğine yada kazındığına dair bir şüphe oluşursa aracınızın trafikten men edilebileceğini unutmayın.

Bu sebeple araç şase numarasını daha aracınızı ilk kez satın aldığınız zamanda ruhsatta bulunan numara ile karşılaştırarak kontrol etmeyi unutmamalısınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }