Oto Kokpit

Şanzıman Takozu Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır?

01.05.2022
Şanzıman Takozu Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araçlar içerisinde yer alan pek çok teknik parça bulunmaktadır. Bu parçaların her biri, farklı özelliğe sahip olup, araç içerisinde yeri doldurulamaz bir konumda olmaktadır. Bu parçalardan bir tanesi de, şanzıman takozudur. Şanzıman takozu, şanzımanı destekleyen bir parçadır. Görevleri arasında ise aracın çalışması esnasında şanzımanın titremesini ve ses çıkarmasını engellemektir. Şanzıman takozunun iç kısmı kauçuk olurken, dış kısmı ise metal malzeme kullanılarak üretilmiştir.

Her mekanik parçanın zaman içerisinde arıza yaptığı gibi, şanzıman takozu da zaman zaman arıza gösterebilmektedir. Bunun en belirgin göstergesi ise ses ve titreşimlerin hissedilmesidir. Hissedilen ve duyulan bu unsurlar, şanzıman takozunun görevini yerine getirmediğine işaret etmektedir. Bunun haricinde görülmekte olan diğer sorunlar şunlardır.

Şanzıman Takozu Arızası Nasıl Anlaşılır?

Şanzıman takozunuz arızalanmışsa, aracınız hız kazanma esnasında sallanmaya başlayacaktır. Bu durum, aşınan ya da zarar gören kauçuklar nedeni ile olabilmektedir. Yine şanzıman kulağı zarar görmüşse, tamir edilmediği takdirde şanzımanın yerinden çıkmasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle eğer şanzıman takozunuz arıza göstermeye başlamışsa, kısa süre içerisinde bir teknik servise gitmeniz önerilmektedir.

Şanzıman takozunun neden arızalandığının bilinmesi, bu parçanın daha uzun süreli kullanılmasına olanak tanıyacaktır. Şanzıman takozunun bozulmasının arkasında yatan nedenler şunlardır:

  • Şanzıman takozları, belirli bir kilometre sonrasında, paslanma ve yaşanan titreşimler nedeniyle arızalanmaya başlamaktadır.
  • Paslanma ve yağ kaçakları, Şanzıman takozunun içerisindeki kauçuk veya poliüretan malzemenin bozulmasına neden olmaktadır.
  • Yol tuzu, nem gibi etmenler şanzıman takozunun zaman içerisinde formunu bozmaktadır.
  • Aracın ön kısmında yaşanan çarpma ve kaza gibi durumlar nedeniyle şanzıman takozu zarar görebilmektedir.

Bu nedenle belirli kilometre aralıklarla aracın kontrolden geçirilmesi, aracın sağlığı bakımından her zaman önemlidir. Böylece olası istenmeyen durumlara karşı zamanında önlem alınabilecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.