Oto Kokpit

Sanal Gerçeklik, SEAT’ın Üretim Süresini % 30 Kısalttı

Sanal Gerçeklik, SEAT’ın Üretim Süresini % 30 Kısalttı

Endüstrideki üretim süreci, teknolojinin farklı boyut kazanmasıyla süreyi kısaltmak ve ürünü kullanıcıya daha hızlı ulaştırmak için daha etkin çalışıyor. Otomotivde kullanılan sanal gerçeklik özelliği ile ürün ortaya çıkmadan simülasyon sayesinde değerlendirme süreci daha faydalı gerçekleşiyor. SEAT, bu sistemi kullanarak üretim sürecini yüzde 30 kısaltmayı başardı.

SEAT Sanal Gerçeklik

SEAT, sanal gerçeklikle üretim aşamasındaki süreyi % 30 azaltıyor. Geliştirme aşamasındaki modeller için 95 bin simülasyon uygulanarak, 3 milyona yakın bileşen değerlendiriliyor. SEAT bu teknolojiyi aynı zamanda işçilerin üretim hattındaki çalışma biçimlerini analiz etmek ve ergonomiyi geliştirmek için de kullanıyor.

Full HD gözlük kullanan tasarımcılar
Bu gözlükler sayesinde tasarımcılar üç boyutlu sürüş ile müşterilerin gelecekte yaşayacaklarına benzer deneyimlerde bulunabiliyorlar. Her ne kadar bir otomobilin tasarımı başlangıçta kağıt kalemle başlasa da, 3D teknolojisi çok geçmeden sürece dahil oluyor. Böylece tasarımcılar yaratıcı süreçlere ek olarak projelerin daha işlevsel boyutlarını da değerlendirebiliyor ve başlangıçtaki çizimlerin uygulanabilir olup olmadığını yüzde 90 oranında belirleyebiliyorlar.

Her model için 800 iyileştirme alanı
Otomobillerin üretim­ süreçlerinde hem zamandan hem de kaynaklardan tasarruf etmek sadece ürün kalitesini değil, fiyat açısından da müşteriyi doğrudan etkiliyor. SEAT Ateca örneğine bakıldığında, otomobil üretime gitmeden önce üzerinde 800 kadar iyileştirme yapılıyor.

Üç boyutlu sanal fabrika
Sanal teknolojiler, gerçek dünyayı simüle edebilen üç boyutlu bir deneyim de sağlıyor. Bu bağlamda, Prototip Geliştirme Merkezindeki teknisyenler 3D gözlükler ve birkaç kumanda kullanarak işçilerin çalışma sürelerini optimize etmek ve iş istasyonu ergonomisini iyileştirmek için onların montaj hattındaki hareketlerini taklit ve analiz ediyorlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }