Sürücü Kursları Rehberi

Saklı İtalyan Bahçesi: Cizeta Moroder V16T

İtalyan otomobilleri bende her zaman farklı yere sahiptir. Bu sefer ki Egzotik Otomobiller köşemizde de adı pek bilinmeyen ama İtalyanların saklı bahçeleri kadar özel olan Cizeta Moroder V16T‘yi ele alacağım. Diablo’nun temellerini atan ve onun kadar şanslı olmasa da performansta geri kalmayan araçtan bahsedeceğim. Başlayalım.

Cizeta Moroder V16T
Cizeta Moroder V16T‘nin otomobil tarihindeki yolculuğu sancılı gerçekleşti. Bu araç aslında Marcello Gandini tarafından Lamborghini Diablo için tasarlanmıştı. Fakat 1987 yılında Lamborghini el değiştirdi ve Chrysler firmasına satıldı. Gandini’nin tasarımı Chrysler grubunda aynen kabul edilmedi ve biraz revizyon edilerek Diablo’da uygulandı. Marcello Gandini bu firmada istediğini alamayınca Cizeta markasına katıldı. Diablo’nun yollara çıkışından bir yıl sonra yani 1991 yılında Moroder V16T‘nin üretimi gerçekleşti. Tabi Lambo kadar üretimi olmadı ve onun kadar da üne kavuşamadı ama 1995 yılına kadar süren üretim de 20 adet araç, coupe ve roadster (üstü açılan versiyonu) olarak yollarda yer aldı.

Cizeta Moroder V16T Fotoğrafları

Geçelim özelliklerine. Cizeta Moroder V16T‘nin adı ilk bakışta 16 silindirli turbo beslemeli aracı çağrıştırıyor olabilir ama öyle değil. Kendisi safkan İtalyan canavarı. Tabi şu ince ayrıntı da var. V16 motor olarak lanse edilse de bu aracın motoru iki adet V8 blokun bir bütün şekilde sunulmasıyla ortaya çıkarılmış. 552 beygir güç sunan bu devasa motor ile aracın sunduğu performans ağır kasasına rağmen oldukça iddialı olduğunu söyleyebilirim. Tabi şimdilerde bu değerlere Audi RS3 bile ulaşıyordu ama 90’ların başında bu veriler, aracın özelliklerini okuyanların elini ayağını titretmeye fazlasıyla yetiyordu.

Cizeta Moroder V16T Özellikleri

Cizeta Moroder V16T‘nin birazda tasarımından söz etmek istiyorum. Yazımın başlarında Marcello Gandini elinden çıktığını ve tasarımının Lamborghini firmasında ilk haliyle kabul görmediğini söylemiştim. Aslında adamlar haksız sayılmaz. Ön tasarımda açılan çift far yapısı şahsen hiç hoş durmamış. Zaten Lamborghini Diablo’nun tasarımına baktığımızda Moroder V16T üzerinden düzenlenip ortaya çıkarıldığını daha iyi anlayabiliyoruz. Kısaca ön kısım pekte hoş durmuyor ama arka tasarım oldukça şık duruyor. Bunu bilmeyenler Ferrari ile karıştırabilir. Yaşam alanı ise zamanın teknolojisine ve işçiliğine layık şekilde tasarlanmış. 380 km/s gösteren kadran, deri spor koltuklar, kokpit yerleşimi ve daha fazlasıyla beğenimi kazandı.

 

Cizeta Moroder V16T hakkında aktaracaklarım bu kadar. Araç geçtiğimiz yıllarda 1 milyon dolara yakın fiyatı görmüştü. Bir Diablo kadar olmasa da önemli hiper araç olduğunu unutmamak lazım. Fakat garajım olsaydı öncelik Diablo’nundu. Son olarak teknik verilere ve medya içeriklerine bakalım.

Cizeta Moroder V16T Kaç Beygir

Cizeta Moroder V16T Teknik Özellikleri
Motor: 6.0 litre V16 560 ps 552 beygir 540 nm tork (atmosferik benzinli)
Şanzıman: 5 ileri manuel
Performans: 0-100 km/s: 4.1 saniye – Maksimum hız: 327 km/s
Boyut: Uzunluk / Yükseklik / Genişlik: 4445 mm / 1115 mm / 2057 mm
Yakıt Tankı: 120 litre
Boş Ağırlık: 1700 kg

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git