Oto Kokpit

Sadece 6 Adet Üretildi: Ferrari Sergio Tarihçesi ve Özellikleri

En özel arabaları sizlerle paylaşmaya devam ediyorum. Egzotik otomobiller köşemizde bu sefer Ferrari Sergio modelini tanıtacağım. Ferrari tarihine en özel araçlar kayıt altına alınan bu araba aslında yaşını almış bir model değil. 3 sene öncesinde tanıtılmıştı. Fakat sadece 6 adetlik üretimle karşımıza çıkması onu çok özel kıldı. Şimdilerde ise o birkaç adetlik modeller çok yüksek değerlerle el değiştiriyor. Sergio Pininfarina anısına üretilen bu aracı daha yakından tanımaya hazır mısınız?


Ferrari Sergio Özellikleri

Pininfarina şirketi tarafından tasarlanan ve 458 Spider ile ortak yapıyı kullanan bu araç, 2013 yılında konsept olarak lanse edildi ve 2015 yılında seri üretimi tanıtıldı. Ferrari tarihinde çok önemli yer edinmiş olan ve 2012 yılında hayatını kaybeden Sergio Pininfarina, Ferrari’nin çok özel araçlarını tasarladı. F40, 360 gibi efsane arabalar onun kaleminden çıktı. Ayrıca Peugeot 306 ve 406 Coupe’de onun tasarımıdır.

Ferrari Sergio

Ön tasarımı pek hoşuma gitmese de Ferrari Sergio da bu ünlü ismi unutturmamak adına üretildi. Teknik verilerine baktığımızda 4550 mm uzunluğa, 1940 mm genişliğe, 1140 mm yüksekliğe ve 2650 mm aks aralığına sahip olan bu özel otomobil, 1280 kilogramlık boş ağırlıkla yürüyor. Bu kadar hafif kasa için 4.5 litre V8 605 beygir 540 nm tork atmosferik benzinli motor kullanılmıştı ve bu güçlü motora 7 ileri çift kavramalı şanzıman eşlik ediyordu. 0-100 km/s hızlanmasını 3 saniye de tamamlaması, Ferrari Sergio’nuun oldukça hızlı araç olduğunun en net ispatıydı.

Ferrari Sergio İçi

Dış hatlarında 458 Spider ile büyük benzerlik taşıyan Ferrari Sergio, yaşam alanında da 458 ile neredeyse aynı ortamı sunuyordu.Karbon fiber trimler, alcantara ve deri kombinli yarış koltukları, kapı içlerindeki işçilikler gibi küçük farklılıkları ayrı tutarsak 458 Spider ile neredeyse aynı araçtı.

Ferrari Sergio Fiyatı

Son olarak fiyat kısmına değinmek istiyorum. Sadece 6 adet üretilen Ferrari’den bahsediyoruz. Çok az var ve bu araçların kazalarda pert olma gibi durumları göz önüne alınamıyor. Çok özel koleksiyonerlerin elinde olan Ferrari Sergio‘nun ara ara satışa çıkıyor ve konuşulan paralar 3 milyon dolardan fazla oluyor. Bundan 15-20 sene sonra fiyatını dörde ya da beşe katlayacak ender araçlardan biri olduğunu düşünüyorum. Sırada aracın fotoğrafları var.

Yorumlar
  1. Refik dedi ki:

    Böylesine güzel bilgileri paylaşmanız çok güzel. Emeğinize sağlık

] }