Sürücü Kursları Rehberi

Ruslar En Ucuz Elektrikli Otomobili Üretecek: Zetta

Ruslar otomotiv sektörüne yatırımlarını hız kesmeden sürdürüyor. Bu seferki hedefleri en ucuz elektrikli otomobili üretmek ve bu konuda ilk adımları attılar. “Zetta” adlı aracın prototipini bitti. Artık son rötuşlar yapılıyor. Hatta fiyat konusu bile belirlendi sayılır. İşte detaylar…


En Ucuz Elektrikli Otomobil Zetta

Otomotiv sektöründe en geride kalan büyük ülkeleri sıralasak Rusya ilk sırada yer alırdı. Fakat son yıllarda Ruslar bu durumu değiştirmek istiyor. Yakın zamandaki atılımlar da bunu destekler nitelikte.

En Ucuz Elektrikli Otomobil

ZETTA (Zero Emission Terra Transport Asset) projesiyle en uygun fiyata elektrikli araç sahibi olmayı hedefi var. Bu araç oldukça kompakt bir yapıya sahip ve sıfır emisyonlar yollarda olmak istiyor. 2995 mm uzunluğu ve 1480 mm genişliği bunun en net kanıtı.

Aracın teknik verilerini genişlettiğimizde Zetta için 10 kwh kapasiteli piller sunulacak ve dört tekerde de güç olacağı için doğal olarak 4×4 özelliği de bu araçta yer alacak. “e-teker” yani elektrikli teker sisteminin yer alacağı Zetta 98 beygir güç sunacak. Tahminlere göre bu minik otomobil 200 kilometre menzil sağlayacak.

Zetta Menzili

Şirketin üretim hedefi yılda 15 bin araç olarak belirlenmiş. 7 yıl garantiyle sunulacak olan Zetta’nın fiyatı da net olmamakla birlikte açıklandı. Bu araç için 450 bin ruble yani güncel kurla 38 bin TL fiyat belirlenmiş. Şimdilik Zetta hakkındaki ilk bilgiler bu kadar. Aracın satışına başlandığı zaman son verilerle güncelleme yapacağım.

Etiketler:

Ruslar En Ucuz Elektrikli Otomobili Üretecek: Zetta Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. melih eski dedi ki:

    ucuz ama güvenli olucak mı?

Sayfa başına git