Oto Kokpit

Rotil Nedir? Arızası Nasıl Çözümlenir?

Rotil Nedir? Arızası Nasıl Çözümlenir?

Araçlarda pek çok mekanik aksam yer almaktadır. Çoğu zaman bu aksamların ne işe yaradığı bilinmemekte, bu nedenle pek çok sorun yaşanabilmektedir. Araçta yer alan mekanik aksamlardan bir tanesi de Rotil olmaktadır. Rotil, amortisör sistemini birbirlerine adapte edebilen ve oynar niteliğe sahip bir bağlantı unsurudur. Rotil, Aks başının salıncaklara bağlantısını gerçekleştirmektedir.

Rotil Nedir?

Rotiller alt ve üst rotil olmak üzere iki türlü bulunmaktadır. Eğer aracınızda bulunan rotil bozulmuşsa, aracınızda bu gibi belirtiler yer alacaktır:

  • Aracınızda kamber açısı bozulması
  • Araçlarda yaşanan sağa ya da sola çekme durumu
  • Lastiklerin daha hızlı aşınmaya başlaması
  • Çukurlara girildiğinde ses duyulması
  • Araçlarda yapılan hızlı frenler ve ani kalkışlarda darbe sesine benzeyen sesler duyulması

Eğer aracınızda bu gibi belirtiler mevcutsa, bu Rotil aksamının bozulduğunu ifade etmektedir. Ancak bu, gerekli aletleriniz varsa çözülebilecek bir durumdur. Eğer çektirme adı verilen araca mevcutsa, rotil arızasını kendiniz de çözme imkânı da doğmaktadır. Burada ilk önce Rotil türünüz karbon fiber girişli ise, greslemenize gerek yoktur.

Rotil arızasını çözmek için, ilk olarak Rotilin, yuvarlak cıvatası içerisinde yer alan gres yağı kontrol edilmelidir. Eğer bu yağ bitmiş ya da kayganlık özelliğini yitirmişse, Rotil yeniden greslenmelidir. Ardından Rotil yayı kontrol edilmelidir. Burada da aynı şekilde yay niteliklerini yitirmişse, bu da değiştirilmelidir. Bundan sonra Rotil lastiğine bakılmalıdır. Eğer Rotil lastiği özellik ve niteliklerini kaybetmiş veya sertleşme yapmışsa, yeni bir Rotil lastiği monte edilmelidir.

Buna karşılık bu işlemler, detaylı bir teknik bilgi ve uzmanlık gerektirmektedir. Aksi halde yanlış bir hareket, yeni sorunlara da neden olabilecektir. Bunun için eğer Rotil arızası ile karşı karşıya kalmışsanız, hemen teknik servise gitmeniz tavsiye edilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]